Sözcü Plus Giriş

Hadi ipucu sorusu: Kız Kulesi günümüzden ne olarak hizmet veriyor? İşte Hadi ipucu yanıtı…

Sosyal medyanın merakla beklediği Hadi ipucu sorusu geldi. Saat 12:30 'da başlayacak olan 21 Eylül Cuma günü sorusu Kız Kulesi ile ilgili geldi. Hadi ipucu sorusunda evlilik tekliflerinin vazgeçilmez mekanı tarihi yapı Kız Kulesi günümüzde ne olarak hizmet veriyor? sorusu soruldu. İşte Hadi İpucu sorusu yanıtı ve Kız Kulesi hakkında faydalı bilgiler...

10:42 -
Hadi ipucu sorusu: Kız Kulesi günümüzden ne olarak hizmet veriyor? İşte Hadi ipucu yanıtı…

21 Eylül 2018 Hadi İpucu sorusu belli oldu. Yayınlandığı günden bu yana sosyal medyayı kasıp kavuran Hadi yarışmasının ipucu soruları da gündem olmaya devam ediyor. Sosyal medyada paylaşılan sorunun yanıtını merak eden Hadi oyuncuları merak içinde araştırmalara başladı. İşte Hadi ipucu sorusunun cevabı…

HADİ İPUCU SORUSU BUGÜN ‘KIZ KULESİ’ İLE İLGİLİ

Hadi 12:30 yarışması ipucu sorusunda Kız Kulesinin günümüzde ne olarak kullanıldığını sordu. Kız Kulesi, MÖ 5.yy'da Yunanlar tarafından İstanbul Boğazı'nın Üsküdar Salacak sahiline yakın bir noktaya kurulmuştur. Üsküdar'da, Roma İmparatorluğu'ndan kalma tek mimari eserdir. Tarih boyunca farklı amaçlarla kullanılmış ve hakkında çokça rivayetler üretilmiştir.

HADİ İPUCU CEVABI: Kız kulesi günümüzde restoran olarak kullanılıyor.

hadi-ipucu-kiuz-kulesi

KIZ KULESİ TARİHİ

Bugün görülen kulenin temelleri ve alt katın önemli kısımları II. Mehmed devri yapısıdır. Kulenin etrafındaki sahanlık geniş kaplanmıştır. Üstündeki madalyon halindeki bir mermer levhada, kuleye şimdiki şeklini veren Sultan II. Mahmud’un, Hattat Rasim'in kaleminden çıkmış 1832 tarihli bir tuğrası vardır. Kulenin Eminönü tarafı daha genişçe olup burada bir de sarnıç vardır.

İlk olarak Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada Bizans döneminde inşa edilen ek bina ile gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise gösteri platformundan, savunma kalesine, sürgün istasyonundan, karantina odasına kadar birçok işlev yüklenmiştir. Asli görevi olan ve yüzyıllardan beri varlığı ile insanlara, geceleri ise geçen gemilere göz kırpan feneri ile yol gösterme işlevini hiç kaybetmemiştir.Geçmişten geleceğe en çok da düşlere yol göstermektedir Kız Kulesi. Kız Kulesi 2000 yılında restore edilerek, artık çatal-bıçak seslerinin duyulduğu bir mekân haline dönüştürülmüştür. Kız kulesine ulaşım Salacak ve Ortaköy’den sandallarla yapılmaktadır.

Çok eski tarihi geçmişi olan Kız Kulesi, bir zamanlar, Boğazdan geçen gemilerden vergi alınmak maksadı ile kullanılmıştır. Kule ile Avrupa Yakası boyunca büyük bir zincir çekilmiş ve gemilerin Anadolu Yakası ile Kız Kulesi arasından geçişine (o zamanlar gemi boyutları küçük olduğu için geçebilmekteydi) izin verilmiştir. Bir süre sonra Kule, zinciri taşıyamamış ve Avrupa Yakasına doğru yıkılmıştır. Kuleden suyun içine bakıldığında yıkıntıları görülmektedir.

Antik Çağ’da Arkla (küçük kale) ve Damialis (dana yavrusu) adları ile anılan kule, bir ara da “Tour de Leandros” (Leandros’un kulesi) ismi ile ün yapmıştır. Şimdi ise Kız Kulesi ismi ile bütünleşmiş ve bu ismi ile anılmaktadır.

Son güncelleme: 11:57 21.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more