Sözcü Plus Giriş

Hastane kazısından Roma eserleri çıktı

Bodrum'daki özel bir hastanenin altyapı yenileme çalışmaları için yaptığı kazıdan genç Roma dönemine ait olduğu düşünülen tarihi eserler bulundu.

22:12 -
Hastane kazısından Roma eserleri çıktı

İlçede faaliyet gösteren özel bir hastanede yaklaşık 10 gün önce başlatılan alt yapı ve yenileme çalışmaları sırasında tarihi buluntulara rastlandı. Hastane yetkililerinin ve çalışmayı yürüten inşaat şirketinin haber vermesi üzerine bölgeye Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi yetkilileri geldi.

 

FOTO İHA

FOTO İHA

ÇIKARILAN PARÇALAR MÜZEYE GÖTÜRÜLDÜ

2 Arkeolog gözetiminde onlarca işçi ile başlatılan ve yaklaşık 1 haftadır devam eden kurtarma kazıları sırasında, duvar kalıntıları, çömlek ve cam parçaları ile mozaik kalıntıları çıkarıldı.

FOTO İHA

FOTO İHA

Titizlikle yürütülen kurtarma kazıları sırasında çıkarılan parçalar temizlenip tasnif edildikten sonra Müzeye götürülüyor. Elde edilen ilk buluntulara göre bölgenin genç Roma dönemine ait bir yerleşim yeri olduğu değerlendiriliyor.

FOTO İHA

FOTO İHA

İKİ ARKEOLOGLA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Hastane Başhekimi Dr. Yusuf Babayiğit gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi “Hastanede bir yenileme, tadilat süreci başladı. Bununla ilgili de özellikle altyapı ve yoğun bakımlardaki zaman zaman oluşan altyapı sorunları, nem ve kanalizasyon problemleri sebebiyle altyapının yeniden gözden geçirilmesi gerekliydi. Bölgenin bulunduğu yer itibariyle ilgili makamlara Sualtı Arkeoloji Müzesine bu durumu bildirdik. Daha önce yapıyla ilgili alınan izinlerle birlikte bir dilekçe sunduk. Onların denetiminde ve görevlendirdiği iki arkeologla birlikte çalışmalar devam ediyor.”

FOTO İHA

FOTO İHA

Kurtarma kazısı sonrasında düzenlenecek rapora göre çalışmalara devam edileceği belirtildi. İHA

Son güncelleme: 02:28 22.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more