HDP’li vekilden çarpıcı Kadir Topbaş iddiası

HDP Garo Paylan, Kadir Topbaş ile ilgili çarpıcı iddia gündeme getirdi. Paylan bu görüşmede İstanbul'daki çarpık yapılaşmayı konuştuklarını belirterek, 'Arkadaş, bu imarları sen nasıl veriyorsun, bütün İstanbul sana küfrediyor bilesin' dedim. 'Onların hiç birine ben imza atmıyorum. Hepsi Ankara’da, Özelleştirme İdaresi, TOKİ, Çevre Bakanlığı tarafından imzalanıyor' cevabını verdi'' dedi.

HDP’li vekilden çarpıcı Kadir Topbaş iddiası

Halkların Demokratik Partis (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan, görevinden istifa eden İstanbul eski Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile görüştü. Paylan bu görüşmede İstanbul’daki çarpık yapılaşmayı konuştuklarını belirterek, ‘Arkadaş, bu imarları sen nasıl veriyorsun, bütün İstanbul sana küfrediyor bilesin’ dedim. ‘Onların hiç birine ben imza atmıyorum. Hepsi Ankara'da, Özelleştirme İdaresi, TOKİ, Çevre Bakanlığı tarafından imzalanıyor’ cevabını verdi” dedi.

Paylan, Topbaş ile görüşmesinin detaylarını, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda açıkladı. Komisyonda, Hazine arazilerinin ve taşınmazlarının satışının önünü açan madde üzerinde söz alan Paylan, tutanaklara da giren konuşmasında şöyle dedi:

HER ŞEY PARA

‘'Bu madde geçerse, İstanbul'a iştahla bakan greyderlerle girmeye hazır bekleyen müteahhitler Özelleştirme İdaresinin kapısına yığılacak. Her şeye para gözüyle, hatta TL de değil, dolar gözüyle bakılıyor. TOKİ de Çevre Bakanlığı da aynı şeyi yapıyor. Sayın Cumhurbaşkanı ikrar etti, ‘Biz İstanbul'a ihanet ettik' dedi. İstanbul'da Kadir Topbaş azledildi. Kendisiyle yaptığım görüşmede ‘Arkadaş, bu imarları sen nasıl veriyorsun ? Bütün İstanbul sana küfrediyor bilesin' dedim. Topbaş da bana “Onların hiç birine ben imza atmıyorum Hepsi Ankara'da, Özelleştirme İdaresi, TOKİ, Çevre Bakanlığı, şu bu tarafından imzalanıyor' dedi. Rant ve dolarla bakıldığı sürece, şehirlerimize ihanete devam edilecektir.

GELİR ELDE ETMEK İSTİYORUZ

Maliye Bakanı Naci Ağbal ise kamu hizmetlerinde kullanılmayan Hazine'nin özel mülkiyetindeki taşınmaz varlıkların, Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla kapsama alınmasının yasal olduğunu belirtti. Uygulamada özelleştirmenin amaçları arasına “Gelir elde etme” ifadesi yazmadığı için sorunlar yaşandığını anlatan Ağbal, bu nedenle kanunun amaç maddesine “Kamu taşınmazlarının değerlendirilmesi suretiyle gelir elde etme” ifadesinin eklendiğini söyledi. Ağbal, “Bu taşınmazlar, ekonomiye kazandırılırken diğer taraftan da kamu geliri elde etmek istiyoruz” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...