Sözcü Plus Giriş

Herkes ‘Çingene Kızı’nı konuşurken İznik’te üzerine beton dökülen mozaik unutuldu

Uzun uğraşlar sonucu Amerika'dan getirildikten sonra 27 Kasım’dan itibaren Gaziantep Zeugma Müzesi’nde sergilenmeye başlanan 'Çingene Kızı' mozaiği akıllara Bursa’da bulunan benzerini akıllara getirdi. 2014’te kanalizasyon çalışması sırasında tesadüfen bulunan Roma dönemi yılan desenli kadın figürlü taban mozaiğinin üzerine beton asfalt atılmıştı. Mozaiğin akıbeti ise şu an için belirsiz.

Halil ATAŞ / Bursa
11:48 -

Bursa'nın İnegöl ilçesinin Beyler mahallesi, Afyon sokakta 2014 yılının Ağustos ayında belediye ekiplerinin kanalizasyon çalışması sırasında, Roma dönemi yılan desenli kadın figürlü taban mozaiği bulunmuştu. Arkeolog ve sanat tarihçileri, iki metre derinlikte ortaya çıkan mozaiğin Roma saray kalıntısına ait olabileceğini öne sürmüştü.

Üzerine beton dökülen mozaiğin bulunduğu yerde şimdi çöp konteyneri var. Foto: DHA

Üzerine beton dökülen mozaiğin bulunduğu yerde şimdi çöp konteyneri var. Foto: DHA

ÜZERİNDEN BETON ASFALT YOL GEÇTİ

Arkeologlar, yaptıkları genişletme çalışmaları sırasında taban mozaiğinin geniş bir alana yayıldığını tespit etmişti. Ahır olarak kullanılan bir binanın altına kadar uzanan mozaiğin kamulaştırılması için müze yetkilileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yazılı talepte bulundu. Ancak, alanda kamulaştırma yapılmadı. Belediye ekipleri de kısa süre önce üstü örtülerek koruma altına alınan bölgeyi 7 Aralık 2015 tarihinde asfaltladı. Mozaiğin üzerine dökülen beton asfalt kısa süre de kamuoyunun tepkisini çekince, Kültür ve Turizm Bakanlığı, harekete geçerek, Daha önce koruma amaçlı olarak jeotekstil malzemelerle üstü kapatılan mozaiğin, üzerini kaplayan asfalt kesilerek kaldırıldı.

İLGİLİ HABERZeugma Çingene Kızı mozağinin parçaları Türkiye'deZeugma Çingene Kızı mozağinin parçaları Türkiye'de

KAMULAŞTIRILIP SERGİLENSİN

Etrafı kesilerek üzerindeki beton kaldırılan ve daha sonrada kaderine terkedilen mozaiğin, bulunduğu alanın kamulaştırılmasını isteyen sanatseverler, yetkililere seslenerek “Çingene kızının bir benzeri olan buradaki mozaiğe sahip çıkılmasını istiyoruz. Mozaik, gün yüzüne çıkarılıp sergilenmeli” diye konuştu..

Üzeri betonla kapatılan mozaik. Foto DHA

Üzeri betonla kapatılan mozaik. Foto DHA


İLGİLİ HABER'Çingene Kızı' mozaiği ile ünlü Zeugma Müzesi'ne ziyaretçi akını'Çingene Kızı' mozaiği ile ünlü Zeugma Müzesi'ne ziyaretçi akını

 

Son güncelleme: 13:50 10.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more