Sözcü Plus Giriş

Hukukçulara da KPSS modeli geliyor

Yargı Reformu Stratejisi Toplantısı'nda konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hukuk mesleğini seçenler için bir devlet sınavının yapılabileceğini açıkladı.

08:17 -
Hukukçulara da KPSS modeli geliyor

Ankara Hakimevi’nde gerçekleştirilen Yargı Reformu Stratejisi Toplantısı’na katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yargı Reformu Stratejisi Belgesi’nin ilk olarak 2009’da hazırlandığını, belgenin 2015’te de yenilendiğini hatırlattı.

Yargı mensuplarının, hukukçuların yetiştirilme ve eğitim süreçlerine de değinen Gül, üniversite eğitiminden başlayarak meslek öncesi ve meslek içi eğitimlerinin reforme edilmesinin acil bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Gül, hukuk mesleğine girmeden önce bir devlet sınavının yapılması konusunda da toplantı kapsamında fikirler alınacağını ve bu konuda karar vermek istediklerini dile getirdi.

YÖK’TEN DESTEK

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da konuyla ilgili, “Kamu hizmeti niteliği taşıyan, toplum menfaatleriyle doğrudan ilgili olan hukuk mesleği icrasında asgari bilgi ve donanım şartını tespit eden bir meslek icrası sınavı olması gerektiği kanaatindeyiz. Bu meslek icra sınavını önemsiyoruz, yıllardır da YÖK olarak gündemde tutmaya çalışıyoruz” dedi.

AA

Son güncelleme: 09:19 30.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more