Sözcü Plus Giriş

Hürriyet muhabiri Arda Akın’a ‘FETÖ’ye yardım’dan iddianame

Daha önce FETÖ soruşturmasında tutuklanan ve yaklaşık bir ay cezaevinde kalan Hürriyet gazetesi muhabiri Arda Akın hakkında "FETÖ’ye yardım" suçlamasıyla iddianame düzenlendi. 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi istenen Akın'ın twitter hesabından örgüt adına algı faaliyetinde bulunduğu iddia edildi.

Ümit TÜRK
11:21 -
Hürriyet muhabiri Arda Akın’a ‘FETÖ’ye yardım’dan iddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Arda Akın’ın, FETÖ adına sosyal medya üzerinden algı yapan hesapların attığı tweetlere benzer tweetler atarak algıya hizmet ettiği iddia edildi.
Akın’ın darbe girişiminden önce tweetler ile 17-25 Aralık soruşturmalarına ilişkin attığı bazı tweetler söz konusu algı faaliyetine delil olarak gösterildi.

İddianamede Arda Akın’ın attığı tweetler de yer aldı. Suç konusu edilen tweetlerin bazıları şöyle; 18 Haziran 2016’da “Ülkeye rest çekmek… Çok sıkıntılı bir sürece koşarak gidiyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin…”, 20 Haziran 2016'da “Temmuz’da uyuyamayacaksın sıcaktan. Şimdi bol bol uyu:) Son 200 yılın en sıcak Temmuz’u olacakmış”, 25 Mayıs 2016’da, “Dar gelirli vatandaş düğünde takacak gram altının hesabını yaparken Zarrab altınları paletlerle taşıyor!!”

Akın’ın ifadesinde söz konusu paylaşımların kendisine ait olduğu ancak bu paylaşımlarda örgüte yardım ve örgüt adına algı oluşturmak amacının olmadığını örgüt ile uzaktan yakından alakasının olmadığını darbeye karşı paylaşımlarının da olduğunu, sıcaklıkla ilgili tweetinin, hava durumu ile ilgili bir haberden esinlenerek paylaştığını söyledi.

İddianamede yapılan değerlendirmede; “Şüphelinin örgüt mensuplarının algı faaliyetlerinde kullandığı söylemleri benzer içerikle topluma zaman zaman sosyal medyada duyurduğu anlaşılmıştır. Bu tespitlerle şüphelinin örgüt içinde hiyerarşik yapıya dahil olduğuna dair yeterli delil olmamakla birlikte örgüt adına algı faaliyetlerine katılarak örgüte yardım ettiği kanaatine varmıştır” denildi. Akın hakkında, “Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek isteyerek yardım etme” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

2016 YILINDA BİR AY CEZAEVİNDE KALMIŞTI

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 29 Temmuz 2016’da bazı gazetecilerle birlikte gözaltına alınan Arda Akın, nöbetçi Sulh Ceza hakimliği sorgusunun ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Savcılığın itirazı üzerine Akın aynı yıl Ağustos ayında yeniden gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Akın hakimlik sorgusunda FETÖ/PDY silahlı terör örgütüyle herhangi bir bağlantısının olmadığını, ne okullarında okuduğunu ne de bankalarında hesabının bulunduğunu ifade etmiş, suçlamaları reddetmişti. Akın’ın, avukatının 9 Eylül 2016’da Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığı itiraz üzerine tahliyesine karar verilmişti.

Son güncelleme: android-time 11:42 28.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more