Sözcü Plus Giriş

İBB Başkanı Uysal’dan erken seçim açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, konsoloslarla Emirgan Parkı'nda kahvaltılı çalışma toplantısında buluştu. Uysal, erken seçimle ilgili bir soru üzerine, "Herhalde 1-2 gün içerisinde netleşir. Biz İstanbul olarak seçim olsa da biz İstanbul'a hizmet etmeye devam edeceğiz" dedi.

Güncellenme: 13:18, 18/04/2018
İBB Başkanı Uysal’dan erken seçim açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, başkonsoloslarla Emirgan Parkı’nda kahvaltılı çalışma toplantısında buluştu. “Kanal İstanbul” projesiyle ilgili soruyu yanıtlayan Uysal, “Sadece yerel yöneticiler olarak, İstanbul olarak bunun altından kalkabilme imkanımız yok. İBB Başkanı olarak canı gönülden kanalın yapılmasını istiyoruz. Son günlerdeki meşhut yalı kazası, geminin yalıya çarpması yeni kanal ihtiyacının ne kadar acil olduğunu gösterdi. Ben şu anda hükümetimizde bu konuda bir kararlılık görüyorum. Kanalın bu yıl içinde en azından başlayacağını düşünüyorum” dedi.

İBB Başkanı Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Evet çok büyük bir proje. İstanbul’da Kanal İstanbul sadece bir kanal açalım ve gelir elde edelim mantığıyla değil, İstanbul’da Boğaz trafiğini yeni bir düzene sokma, İstanbul’u kurtarma adına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu manada kanala yapılan ‘ekonomik olarak geri dönüşü ne kadar çabuk olur’ gibi hesaptan öte, İstanbul’u kurtarma adına kanalın muhakkak yapılması gerektiğini düşünüyorum. Muhakkak ekonomik durumlar da düşündük ama onlara çözüm bulunacağını düşünüyorum. Şuna da inanıyorum: Kanalın bu yıl içerisinde bir şekilde başlatılacağına, temelinin atılacağına veya protokolünün yapılma noktasına geldiğine inanıyorum.”

ERKEN SEÇİMLE İLGİLİ SORUYU DA YANITLADI

Erken seçimle ilgili bir soru üzerine Uysal “Herhalde 1-2 gün içerisinde netleşir. Biz İstanbul olarak seçim olsa da biz İstanbul’a hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi ve ekledi:

“Daha çok yeni bir hadise. Muhalefet parti liderlerinden birisi, olması gerektiğini söyledi. O konuda yerel yöneticiler olarak ne bir etkimiz ne bir yetkimiz olabilir. Ancak sizler gibi tahminimiz olabilir. Onun ötesinde söyleyebileceğimiz hiçbir şey olmaz. Herhalde 1-2 gün içerisinde netleşir” dedi. Uysal, “Biz İstanbul olarak seçim olsa da olmasa da İstanbul’a hizmet etmeye devam edeceğiz. Seçim olursa İstanbul’da aksayan bir şey olur mu veya seçim olmazsa aksayan bir şey olur mu? Çok neticeyi değiştiren bir şey olacağını düşünmüyorum.”

BAKAN TÜFENKCİ’DEN ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Türkiye’nin gündeminde eğer seçimse seçim kararı alıp ona göre bir an evvel yapmak, eğer yapılamayacaksa da ona göre karar verip iş dünyamızın önündeki belirsizlikleri ortadan kaldırmak lazım” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) çalıştayına katıldı.

Tüfenkci, erken seçim tartışmalarına değindi. Bakan Tüfenkci, “Dünden beri Türkiye’de bir seçim meselesi konuşuluyor. Biliyoruz ki, istikrar, huzur, güven iş dünyası için çok önemli. Konuşulmaya başlandıktan sonra artık bu meseleyi, Türkiye’nin gündeminde eğer seçimse seçim kararı alıp ona göre bir an evvel yapmak, eğer yapılamayacaksa da ona göre karar verip iş dünyamızın önündeki belirsizlikleri ortadan kaldırmak lazım” dedi.

“SEÇİMLERİ TAMAMLAYIP, TÜRKİYE YOLUNA EMİN ADIMLARLA DEVAM EDECEK”

Bülent Tüfenkci , “Seçim yapılsa da yapılmasa da biz dün olduğu gibi bugün de seçime yönelik popülizmden uzak, Türkiye’nin istikrarını koruyacak, hedeflerine varma noktasındaki çalışmalarımızdan sapmadan hızlı bir şekilde bu seçimleri gerçekleştirip, iş dünyamızın önünü açmak istiyoruz. Yapılmasa da, yine hedeflediğimiz şekliyle zamanında yapılsa da yine biz iş dünyamızın belirsizliklerini ortadan kaldırabilecek şekilde yolumuza devam edeceğiz. Öngörülebilirlik, iş dünyası için önemli. Bu noktada iş dünyası için önemli hususlardan birisi de istikrar, huzur, güven ortamının zedelenmemesi. Eğer bugün seçim kararı çıkarsa da, biliyorsunuz saat 13.30’da görüşme var. O görüşmede de en kısa süre içerisinde de bu seçimleri tamamlayıp Türkiye yoluna emin adımlarla inşallah devam edecek” diye konuştu.
(DHA)

Yayınlanma Tarihi:11:29,