İBB skandalı savundu: Personelin motivasyonu daha da artsın diye yaptık

İstanbul Halk Ekmek, yönetici ve ailelerine özel sağlık sigortası yaptırdı. Parasını da şirket ödedi. CHP’liler, skandalı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sordu. Başlıktaki yanıtı aldı...

İBB skandalı savundu: Personelin motivasyonu daha da artsın diye yaptık

Sayıştay, İstanbullular ekmeği ucuza yesin diye kurulan İstanbul Halk Ekmek'i (İHE) inceledi. Hazırlanan raporda, İHE'nin üst düzey yöneticiler ve ailelerine özel sağlık sigortası yaptırdığı bilgisi yer aldı. Şirketin kasasından, sigortalar için bir yılda 84 bin TL ödendiği tespit edildi. Sayıştay raporlarına da yansıyan uygulama, SÖZCÜ'nün haberiyle gündeme geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) CHP'li Meclis üyeleri Nadir Ataman ve Hüseyin Sağ, uygulamayı soru önergesiyle İBB Meclis gündemine taşıdı.

‘CEPLERİNDEN ÖDESİNLER'

“İnsanın ailesine özel sağlık sigortası yapması güzel ama cebinden ödemek kaydıyla” diyen Ataman ve Sağ, önergede şu sorulara yer verdi: “İBB'ye bağlı hangi iştiraklerde çalışanların aileleri ile birlikte özel sağlık sigortaları bulunmaktadır? Bunlar için sigorta karşılığı ödenen rakam ne kadardır? Bu işleyiş ne zamandan beri devam etmektedir?” CHP'li Meclis üyelerinin önergesine yanıt İBB Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren'den geldi.

‘DAHA VERİMLİ OLMALARI İÇİN…'

Eren, İHE yöneticileri ile ailelerine özel sağlık sigortası yaptırılmasını “motivasyonlarını artırmak için” sözleriyle savundu. Eren şöyle dedi: “İHE, kanunlara uygun olarak, yönetim kurulu üyeleri ile toplu iş sözleşmesi kapsamı dışında kalan yöneticilerin motivasyonlarını artırarak, çalışmalarında daha etkin ve verimli olmalarını sağlamak amacıyla özel sağlık sigortası hizmeti satın alınmasına karar vermiştir.”

‘O ZAMAN HERKESE YAPILSIN'

CHP'li Nadir Ataman, Eren'in cevabı üzerine “Madem motivasyon için yapmışlar, İBB'nin 50 bin personeli, aileleri ve çocukları var. Onlara da yapılsın. İstanbul halkının parasıyla özel sağlık sigortası yaptırmışlar. Orada çalışanların herkes gibi sosyal güvenlik hakları var. Ekstra sigorta yapılacaksa herkese yapılsın” dedi.

Aile boyu sigorta skandalı İlginizi Çekebilir Aile boyu sigorta skandalı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...