Sözcü Plus Giriş

İBB’nin ‘tabelalar kaldırıldı’ açıklamasına ilişkin o görüntülere SÖZCÜ ulaştı!

Maslak İTÜ Ayazağa Metro İstasyonu'nda yürüyen merdivenin çökmesi sonucu bir kişinin yaralandığı olayla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı. İBB gün içinde arızalı merdivenlerin kullanılmaması için konulan bariyerlerin 'kimliği belirsiz kişiler' tarafından kaldırıldığını açıklamıştı. SÖZCÜ bu açıklamaya ilişkin o görüntülere ulaştı. İşte bariyeri kaldıran meçhul şahıs...

Sozcu.com.tr
18:08 -

Maslak İTÜ Ayazağa Metro İstasyonu’nda 27 Şubat’ta yürüyen merdiven çökmüş, olayda bir kişi yaralanmıştı. İBB olayla ilgili ilk gün yaptığı açıklamada “Merdivenin önündeki uyarı-koruma tehlike uyarı tabelasını dikkate alamayan bir vatandaş…” diyerek mağdur vatandaşı sorumlu göstermişti. Çökme anına ilişkin güvenlik kamerası görüntüleri dün ortaya çıktı. Bir ay sonra konuyla ilgili yeni bir açıklama yapan İBB “Arızalı merdivenlerin kullanılmaması için konulan bariyerlerin kimliği belirsiz kişiler tarafından kaldırıldığını” açıklamıştı. İBB’nin yeni açıklamasına yönelik o videoya SÖZCÜ ulaştı.

 

KİMLİĞİ BELİRLENMEYE ÇALIŞILIYOR

Görüntülerde yürüyen merdivenler önünde duran tabelanın bir kişi tarafından alınarak yan tarafa koyulduğu görülüyor. Şimdi yetkililer o şahsın kim olduğunu tespit etmeye çalışıyor.

BİR BAŞKA GÖRÜNTÜ DE İSTASYON GİRİŞİNDEN

Paylaşılan diğer görüntüde ise bu defa metrodan inip istasyon girişine doğru çıkan bir yolcu, paravanının kenarından geçerek engeli aşıyor. Başka bir yolcu ise, paravanı tamamen kenara çekiyor. Aşağıdan gelen diğer yolcuların arızalı yürüyen merdiveni kullanma anları kameraya yansıyor.

İLGİLİ HABERİBB'den bir ay sonra özür gibi açıklama...İBB'den bir ay sonra özür gibi açıklama...

İBB’nin açıklaması şöyle;

“26 Şubat 2018 tarihinde Maslak-Ayazağa Metro İstasyonu’nda giriş bölümündeki yürüyen merdiven revizyon (şaft rulmanlarının değişimi) nedeniyle kapatılmış, giriş ve çıkış bölümüne bariyerler konulmuştur.  27 Şubat tarihinde saat 17.01’de bakıma alınan yürüyen merdivenin üst giriş tarafındaki yolcu girişini engelleyici bariyer kimliği tespit edilemeyen bir kişi tarafından kaldırılarak kenara alınmıştır. Ardından bazı yolcular kullanıma kapalı ve bakım halinde olan, çalışmayan merdiveni kullanmaya başlamış ve yine bu yolculardan bazıları yürüyen merdivenin çalışmadığını ve çıkış kısmının kapalı olduğunu fark edip geri dönerek sabit merdiveni kullanmışlardır. Fakat bazı yolcular yürümeye devam etmiş ve merdivenin çıkışında bulunan bariyerin de yine kimliği henüz belirlenemeyen vatandaşlar tarafından kaldırması sonucu merdiveni kullanmışlardır.  Belirli bir sayıda vatandaşın merdivende birikmesi sonrası revizyondaki merdivenin üzerindeki yük arttığı için merdiveni sabit tutan bağlantı elemanları kopmuş ve merdiven basamakları kaymaya başlamıştır. Bu esnada bir yolcumuz kopan basamaklar arasındaki boşluğa düşmüştür”

“SÜREÇ DEVAM ETMEKTEDİR”

“Kısa sürede olay yerine ulaşan İtfaiye vatandaşı sıkıştığı yerden kurtarmış ve yolcumuz hastanede tedavi altına alınmıştır. Yolcumuzu Beyaz Masa görevlilerimiz hastanede ziyaret etmiş ve tedavi sürecini takip etmiştir. Yolcumuz tedavi sürecinin sonunda taburcu olmuştur.

Kaza hakkında idari ve teknik tahkikat çalışmaları (revizyon işini yapan firma yetkilileri ve ilgili istasyonda görevli kişilerin savunmaları alınmıştır) yapılmış ve süreç devam etmektedir.  Revizyon işini yapan firma ile ilgili sözleşme teknik tahkikat süresince askıya alınmış olup, firma işletme dahilinde herhangi bir çalışma yapmamaktadır”

Son güncelleme: 06:19 27.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more