Sözcü Plus Giriş

Minik Yağmur’un gözyaşları yürekleri dağladı

İstanbul Bağcılar’da annesi ve babası boşanan 10 yaşındaki Yağmur, kısa süreliğine kaldığı babasından annesine teslim edilmek üzere icra memurları tarafından zorla alındı. Annesine gitmek istemediğini söyleyerek babasına sarılıp ağlayan minik Yağmur’un gözyaşları yürekleri dağladı. Çocuklarda travmatik etkiler yaratan bu uygulamanın sona ermesi için Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Kanun Tasarısı'nın bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Haberin Sozcu.com.tr'de yayınlanmasının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sozcu.com.tr'ye bilgi vererek, "Haber üzerine hemen devreye girildi. Ekiplerimiz bölgeye yönlendirildi. Olay inceleniyor. Sonuçlarla ilgili olarak kamuoyu bilgilendirilecektir" denildi.

10:06 -

İstanbul Bağcılar'da yaşayan Metin Ç., geçtiğimiz senelerde eşine boşanma davası açtı. 5 yıl süren mahkeme süresince kızının velayeti geçici olarak anneye verildi. Bu süre zarfında kızıyla zaman zaman görüşen baba Metin Ç., açtığı dava ile yaz tatilinde kızının bir ay kendisinde kalması hakkını kazandı. Bir aylık süre sonunda ayrılamayan baba kız, eski eşin açmış olduğu icra davasıyla ayrılmak zorunda kaldı. Minik Yağmur, ağlayarak gitmek istemediğini ifade etmesine rağmen, annesi, polis ekipleri, icra memurları ve pedagog eşliğinde babasından alındı. Baba ve kızın ayrılmamak için verdiği mücadele ve yakarışları ise görenlerin yüreğini dağladı. Kendisini almaya çalışan annesine de tepki gösteren minik Yağmur “ben mal mıyım” diyerek bağırarak babasına sarıldı. Annesinin tüm çabalarına rağmen babasının kucağından inmeyen Yağmur, “Baba beni bırakmayacaksın değil mi” diyerek uzun süre gözyaşı döktü. Memurların ısrarı üzerine kızı ile birlikte evinden aşağı inen baba Metin Ç., “Zorla götürüyorlar seni kızım. Bu ülkede böyle” diyerek duruma isyan etti. Metin Ç. ve kızı Yağmur, sonunda polis aracına binerek karakola gitti. Karakolda Yağmur annesine teslim edildi.

İHA

İHA

“Hakim yaz tatili süresince çocuğun bir ay bende kalmasını uygun gördü”

Baba Metin Doğan, kızının velayetini almak için gereken her türlü mücadeleyi vereceğini ifade etti. Kızını çok sevdiğini söyleyen Metin Ç., “Boşanma davasında mahkeme kızımın geçici velayetini eşime verdi. Eşim boşanmak istemiyor tabi, davaya itiraz etti. Yargıtaya gitti. Ondan sonra kızım okula başladı. Mahkeme velayeti anneye verdi ama her ayın başı ve ortasında kızımın bana verilmesine hükmetti. Tabi eşim buna uymadı. En son Yargıtay'dan karar geldi. Yargıtay boşanmayı onayladı. Bana açılan maddi 30 bin liralık tazminat davasını bozdu. Buna rağmen 7'inci Aile Mahkemesi hakimi tekrar 30 bin lirayı uygun gördü. Ben de bundan dolayı tekrar Yargıtaya itiraz ettim. Bu son kararda da mahkemede hakim yaz tatili süresince çocuğun bir ay bende kalmasını uygun gördü” diye konuştu.

İHA

İHA

“Kızım annesinden sürekli şiddet gördüğünü söyledi”

Kızının yaz tatili için bir aylığına kendisinin yanına geldiğini ifade eden Ç., “Kızım bana geldiği zaman kızımda farklılıklar gördüm. Onunla konuşmaya başladım. Sonra kızım annesinin onu darp ettiğini, sürekli dövdüğünü, sinemada onu bıraktığını, parkta onu bıraktığını, sürekli şiddet gördüğünü söyledi. ‘Ama boş ver baba bunlar geçti, artık sende kalacağım, anneme bir daha gitmeyeceğim’, dedi. Ben de bunları duyunca, tabi kızımda farklı durumlar da gördüm. İdrarını tutamadığını fark ettim. Pedagoga götürdüm. Kesinlikle çocuğun bende kalmasını gerektiğini söyledi. Kızım doktora annesinin şiddet uygulayarak parmağını kırdığını, sürekli şiddete maruz kaldığını anlatmış. Her şeyi pedagogdan rapor aldım. Bu sefer ben de buna karşılık savcılığa suç duyurusunda bulundum” şeklinde konuştu.

“Kızım gitmek istemediğini söylemesine rağmen kızımı alıp götürdüler”

Kızını özel koleje yazdırdığını söyleyerek konuşmasını sürdüren Ç., “Daha güzel eğitim alsın diye kızımı özel koleje yazdırdım. Ablam telefon açarak ‘hemen eve gel’ dedi. ‘Buraya icra memurları geldi’ dedi. Ben kızımın gelmek istemediğini söyledim. Kızım da gelen polislere, ‘anneme gitmek istemiyorum, o beni sürekli dövdü’ dedi. Ona rağmen kızımı zorla alarak götürdüler” ifadelerini kullandı.

yagmur-iha-3

“Tek dileğim mahkemenin bir an önce sonuçlanıp kızımı bana vermesi”

Şu an kızına yapılan şiddetlerin raporlarını topladığını ve velayet davası açmaya hazırlandığını belirten Ç., “Mahkemeye başvuruda bulunacağım. Darp edildiğine dair raporlar var. Ben bütün evrakları toplayıp mahkemeye başvuruda bulunacağım. Tek dileğim mahkemenin biran önce sonuçlanıp karar vermesi. Gerçekten kızımın hayatından endişeliyim. Kızım zorla götürüldü. Ne gerekiyorsa yapacağım” dedi.

“Yeğenimi zorla aldılar”

Yağmur'un halası Halime Çorlu ise “Çocuğu bir eşya olarak aldılar, hiçbir duygusu yok, onun yaşadıkları önemli değil, hisleri önemli değil, herhangi bir cam parçası alırmış gibi, bir sandalye alırmış gibi hiç çocuğun duygularını önemsemeyerek, çocuğu aldılar. Zaten burada alamadılar. Kardeşimle yeğenimi karakola götürdüler. Orada çocuğu zorla almışlar. Kardeşimi de beş saat bir odaya kapatmışlar” şeklinde konuştu.

BAKANLIK’TAN sozcu.com.tr’ye AÇIKLAMA

Bu ne ilk ne de son olay… Yine minicik bir çocuk, yasalardaki bir türlü giderilemeyen boşluk yüzünden yaşamının en ağır travmasını yaşadı. İstanbul Bağcılar’da annesi babası ayrı Yağmur, adeta bir mal gibi icra memurları tarafından babasından koparılarak, annesine götürüldü. sozcu.com.tr’nin manşet haberinden sonra, başta sosyal medya olmak üzere Türkiye bu olayı konuşmaya başladı. Daha önce yaşanan benzer örneklerinde hep devreye giren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sözcu.com.tr’ye bigi vererek, “Haber üzerine hemen devreye girildi. Ekiplerimiz bölgeye yönlendirildi. Olay inceleniyor. Sonuçlarla ilgili olarak kamuoyu bilgilendirilecektir” denildi.

DÜZENLEME NE ZAMAN YAPILACAK?

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Kanun Tasarısı’na göre; boşanmış çiftlerin çocuklarının icra dairesi aracılığıyla teslimine son verilecek. Boşanma gerçekleştiğinde çocukla ilişki kurulması icra dairesi marifetiyle gerçekleşirken yeni düzenlemeyle çocuk teslimi için çocuk teslim merkezleri kurulacak.

İLGİLİ HABERKüçük kızın babasından zorla alınmasıyla ilgili soruşturmaKüçük kızın babasından zorla alınmasıyla ilgili soruşturma

İHA

Son güncelleme: 11:27 29.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more