Sözcü Plus Giriş

İflas eden fabrikanın işçileri eylem yaptı

Adana’da sahibinin iflas gösterdiği tekstil fabrikasının işçileri, haklarını alamadıklarını öne sürerek eylem yaptı. Fabrika önünde toplanan işçiler, kuruluşu 1953 yılına dayanan tekstil fabrikasının iflas kararının ardından yıllardır tazminat almayı beklediklerini belirtip, "Fabrikanın tesisleri satarak, tazminatlarımız ödensin" dediler.

Mehmet SERBES
09:30 -
İflas eden fabrikanın işçileri eylem yaptı

Bir dönem tekstil sektöründe Türkiye'nin önde gelen tesislerinden birisi iken 2005 yılından itibaren sıkıntılı dönem sonucu iflas kararı açıklayan Adana ‘da kurulu Özbucak fabrikasının işçileri yıllardır tazminatlarını alamadıklarından yakındı. Yıllardır tazminatlarını almak için beklediklerini öne süren işçiler ailelerinin de destek verdiği eylem sırasında, büyük maddi sıkıntılar içinde olduklarını kaydetti. İşçiler,  “2005 yılından itibaren başlayan olumsuz süreci  aslında iyi bir yönetim anlayışı ile atlatabilecekken ; anlaşılması zor bir şekilde iflas kararına varan boyutlarda yaşamıştır. Çok rahat merkez fabrika satışı ile borçlar kapanıp, tamamen organizeye taşınma sayesinde işe devam edilebilecek bir durum söz konusu iken; yönetim bunu nedense başaramadığı için mağdur her zaman olduğu gibi işçiler olmuştur” dediler.

Açtıkları davaları kazanmalarına rağmen fabrika satışlarının düşük bedellerden olması, işçi alacaklarının önüne geçen  haksız alacaklar yüzünden 10 yılı aşkın zamandır beklediklerini bildiren işçiler, “Fabrika satışından gelecek para yıllardır sıkıntısı içindeki biz işçilere ödensin” diye konuştular.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more