Sözcü Plus Giriş

Bolu, Karabük, Bartın’da iftar ve sahur saati: Bolu, Bartın ve Karabük 2018 imsakiyesi

Bolu, Karabük, Bartın'da iftar ve sahur saati kaç? sorusu buralarda yaşayan vatandaşlarca merak ediliyor. Sahur ve iftar sofraları için hazırlık yapan vatandaşlar sahur ve iftar ne zaman, saat kaçta merak ediyor. Bolu, Karabük, Bartın'da yaşayan vatandaşlarımız için 2018 imsakiyesini ve iftar, sahur vakitlerini haberimizde derledik. İşte ayrıntılar...

Güncellenme: 12:28, 01/03/2019
Bolu, Karabük, Bartın’da iftar ve sahur saati: Bolu, Bartın ve Karabük 2018 imsakiyesi

Bolu, Karabük, Bartın’da iftar ve sahur saati kaç? Büyük bir heyecan ve coşku içerisinde beklenen Ramazan ayı geldi. Ramazan başlaması ile herkesi bir sevinç kapladı. Sahur ve iftar sofralarında sevdikleri ile buluşan Müslümanlar orucun ve bereketli ayın mutluluğunu yaşıyor. İftar ve sahur vakitleri il il değişiklik gösteriyor. Haberimizden Bolu, Karabük, Bartın imsakiyesini öğrenebilirsiniz.

BOLU İÇİN İFTAR VAKTİ

KARABÜK İÇİN İFTAR VAKTİ

BARTIN İÇİN İFTAR VAKTİ

RAMAZAN AYINDA TUTULAN ORUCUN ÖNEMİ

Bakara Suresi'ne göre Kur'an'ın İslam peygamberi Hazreti Muhammed'e (sav) gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:

“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! ” (Bakara 185)

Bu ay boyunca gün doğumundan önceki alacakaranlık ile gün batımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır.

TERAVİH NASIL KILINIR?

2017 Ramazan ayında ilk Teravih namazı 26 Mayıs 2017 gecesinde kılınacak. Teravih Namazı dini bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir. Teravih namazını dört rekatta bir selam vererek kılmak caiz ise de, iki rekatta bir selam vererek kılmak daha faziletlidir. Bu namazın her dört rekatının sonunda bir miktar oturulup dinlenmek müstehaptır. Bu dinlenmelerde tehlil (la ilahe illallah demek) ve salavat ile meşgul olunması uygundur.

Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

İlginizi Çekebilirİl il namaz vakitleri! Sabah, öğle, ikindi ve akşam ezan vakitleri saat kaçta?İl il namaz vakitleri! Sabah, öğle, ikindi ve akşam ezan vakitleri saat kaçta?
Yayınlanma Tarihi:10:33,