Sözcü Plus Giriş

Osmaniye ve Kilis imsakiyesi: Osmaniye’de ve Kilis’te iftar saat kaçta yapılacak, sahur saat kaçta?

Osmaniye'de ve Kilis'te iftar saat kaçta açılacak? Ramazan'ın gelmesiyle vatandaşlar kendi şehirlerindeki iftar ve sahur vakitlerini merak etmeye başladı. Onbir ayın en hayırlısı kabul edilen bu ayda Müslümanlar günahların affı, duaların kabulü için oruçlarını tutuyor, namazlarını kılıyor, yardıma ihtiyacı olanların derdine derman oluyor. Osmaniye ve Kilis'de yaşayan vatandaşlarımız için 2018 imsakiyesini ve iftar, sahur vakitlerini haberimizde derledik. İşte ayrıntılar...

Güncellenme: 12:34, 01/03/2019
Osmaniye ve Kilis imsakiyesi: Osmaniye’de ve Kilis’te iftar saat kaçta yapılacak, sahur saat kaçta?

Ramazanın gelmesiyle oruçlar tutuluyor, iftarlar yapılıyor. Osmaniye ve Kilis halkı merak ediyor: Sahur ve iftar ne zaman, saat kaçta? Ramazan’ın başlamasıyla en çok sorulan sorularının başında iftar ve sahur saatleri geliyor. Ramazan başlaması ile herkesi bir sevinç kapladı. Sahur ve iftar sofralarında sevdikleri ile buluşan Müslümanlar orucun ve bereketli ayın mutluluğunu yaşıyor. İftar ve sahur vakitleri il il değişiklik gösteriyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2018 yılı için imsakiyeyi açıkladı.Haberimizdeki iftar saati uygulamasından farklı illeri seçerek Türkiye'deki tüm illerin iftar ve sahur vakitlerini sorgulayabilirsiniz. İşte Kilis ve Osmaniye için sahur ve iftar vakitleri…

OSMANİYE İÇİN İFTAR VAKTİ

KİLİS İÇİN İFTAR VAKTİ

 

RAMAZAN AYINDA TUTULAN ORUCUN ÖNEMİ

Bakara Suresi'ne göre Kur'an'ın İslam peygamberi Hazreti Muhammed'e (sav) gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:

“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! ” (Bakara 185)

Bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır.

İlginizi Çekebilirİftar menüsü: İşte iftara ne pişirsem sorusu için cevap... İftar için yemek tarifleriİftar menüsü: İşte iftara ne pişirsem sorusu için cevap... İftar için yemek tarifleri

TERAVİH NASIL KILINIR?

2017 Ramazan ayında ilk Teravih namazı 26 Mayıs 2017 gecesinde kılınacak. Teravih Namazı dini bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir. Teravih namazını dört rekatta bir selam vererek kılmak caiz ise de, iki rekatta bir selam vererek kılmak daha faziletlidir. Bu namazın her dört rekatının sonunda bir miktar oturulup dinlenmek müstehaptır. Bu dinlenmelerde tehlil (la ilahe illallah demek) ve salavat ile meşgul olunması uygundur.

Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

Yayınlanma Tarihi:11:07,