Sözcü Plus Giriş

İhale dosyasındaki ilginç detay

Cumhurbaşkanlığı seçimininin ikinci tura kalması ve diğer adayların seçimden çekilmesi durumuna karş, YSK 77 milyon referandum pusulası da basıyor.

Bora ERDİN
Güncellenme: 16:35, 05/05/2018
İhale dosyasındaki ilginç detay

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması durumunda en çok oy alan iki aday seçime katılacak.

En çok oy alan iki adaydan birinin seçime girememesi durumunda ilk turda çok oy alan diğer aday ikinci seçime kalacak. Tüm adayların ikinci tura katılamaması durumunda ise ikinci tur tek adayla olacak.

İşte bu şekilde ikinci turdaki seçim referandum şeklinde gerçekleşecek. Yüksek Seçim Kurulu da (YSK) oy pusulaları için çıktığı ihalede bu ihtimali de göz önüne aldı. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması ve oylamanın referandum şeklinde yapılması halinde referandumda kullanılmak üzere toplam 192 bin 703 pakette 77 milyon 79 bin 540 adet 2 renkli üzerinde “evet” ve “hayır” yazan referandum pusulası da basmaya karar verdi.

İlgili yasa maddesindeki ibare ise şu şekilde: “İkinci oylamaya tek adayın kalması halinde, bu oylama referandum şeklinde yapılır. Aday, geçerli oyların salt çoğunluğunu aldığı takdirde Cumhurbaşkanı seçilir. Oylamada, adayın geçerli oyların çoğunluğunu alamaması halinde, sadece Cumhurbaşkanı seçimi yenilenir.”