İl il iftar ve sahur vakitleri: İlk sahur ve iftar saat kaçta? İşte 2018 Ramazan imsakiyesi…

On bir ayın sultanı Ramazan ayının başlamasına çok kısa bir süre kala ilk iftar ve oruç saat kaçta araştırılıyor. Oruç tutacak olan vatandaşlar il il iftar, sahur ve imsak vakitlerini merak ediyor. Haberimizden tüm illerin Ramazan imsakiyesine ulaşabilirsiniz. Peki iftar ve sahur saat kaçta? İşte 2018 Ramazan imsakiyesi...

İl il iftar ve sahur vakitleri: İlk sahur ve iftar saat kaçta? İşte 2018 Ramazan imsakiyesi…

Ramazan ayını idrak edecek olan İslam alemi heyecanla Ramazan'ı bekliyor. Ramazan'ın bereketine ortak olmak isteyen inananlar oruç ibadetini gerçekleştirecek olanlar ilk iftar ve sahur saat kaçta araştırıyor? İftar ve sahur vakitlerini merak eden okurlarımız için il il iftar vaktini aşağıdaki tabloda görebilirler. Haberimizin devamında bulunana şehir şehir Ramazan imsakiyesi ile, her ilin iftar sahur ve imsak saatini öğrenebilirsiniz.

İL İL İFTAR VAKTİ

İL İL RAMAZAN İMSAKİYESİ

ORUCU BOZAN DURUMLAR NELER? AKUPUNKTUR TEDAVİSİ ORUCU BOZAR MI?

Oruç, imsak vaktinden iftar vaktine kadar ibadet niyetiyle yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak suretiyle yapılan bir ibadettir (Bakara,2/187). Akupunktur ise; vücutta belirli noktalara iğne batırarak, çeşitli hastalıkları tedavi etme metodudur. Orucu bozan şeyler kapsamında olmadığı yani vücudu beslemesi ve gıdalandırması söz konusu olmadığından akupunktur yaptırmak orucu bozmaz.

Anjiyo yaptırmak orucu bozar mı?

Halk arasında anjiyo olarak bilinen operasyon, teşhise yönelik (anjiyografi) ve tedaviye yönelik olarak uygulanmaktadır. Anjiyografi vücut damarlarının görüntülenmesi demektir. Damar içine damarların görünür hale gelmesini sağlayan ve kontrast madde olarak tanımlanan ilaç verilerek, anjiyogram adı verilen filmler elde edilir. Anjiyografi sayesinde organları besleyen damarlar görüntülenerek damar hastalıkları veya bu damarlardan beslenen organlara ait tanı koydurucu bilgiler edinilir. Tedaviye yönelik olarak uygulanan anjiyonun klasik yöntemi anjiyoplastidir. Bu ise, dar veya tam tıkalı damarların balon ya da stent denilen özel araçlarla tekrar açılması için yapılır. Bu bilgiler ışığında gerek anjiyografi, gerekse anjiyoplasti operasyonlarında yemek ve içmek anlamı bulunmadığından, oruç bozulmaz.

TERAVİH NAMAZI  NASIL KILINIR?

2017 Ramazan ayında ilk Teravih namazı 26 Mayıs 2017 gecesinde kılınacak. Teravih Namazı dini bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir. Teravih namazını dört rekatta bir selam vererek kılmak caiz ise de, iki rekatta bir selam vererek kılmak daha faziletlidir. Bu namazın her dört rekatının sonunda bir miktar oturulup dinlenmek müstehaptır. Bu dinlenmelerde tehlil (la ilahe illallah demek) ve salavat ile meşgul olunması uygundur.

Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...