Sözcü Plus Giriş

İlber Ortaylı: Türkiye ve Rusya arasında barış yoksa hayat durur

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Moskova Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen "Tarihi ve Kültürel Bağlamda Türkiye ve Rusya" konulu panelde önemli değerlendirmelerde bulundu. Ortaylı, Türkiye ve Rusya arasında barış olduğu müddetçe kalkınmanın olduğunu vurguladı. Kırım'da yaşananlara da değinen Ortaylı, "Son dönemde Kırım'ın işgali gibi sorunlar yaşadık. Ancak dışişlerimiz burada çok doğru bir politika takip etti. Bu doğru politikanın iyi izlenmesi ve bilinmesi gerekiyor" dedi.

00:45 -
İlber Ortaylı: Türkiye ve Rusya arasında barış yoksa hayat durur

Ortaylı, Moskova Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Bağlamda Türkiye ve Rusya” panelinde iki ülke arasındaki ilişkilere dair değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin, Sovyetler Birliği ile hiçbir zaman savaşmadığını anımsatan Ortaylı, “1. Dünya Savaşı’ndan çıkmamıza rağmen o dönemde sağlık, eğitim ve demir yolu gibi konularda çok önemli mesafe katettik. Araya 2. Dünya Savaşı girmese, daha çabuk kalkınabilecektik.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERProf. İlber Ortaylı: Andımızın kalkması yanlıştıProf. İlber Ortaylı: Andımızın kalkması yanlıştı

“BARIŞ OLDUĞU MÜDDETÇE KALKINMA OLUYOR”

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin tarih boyunca devam ettirdiği önemine işaret eden Ortaylı, “Rusya ve Türkiye arasında barış olduğu müddetçe kalkınma oluyor. Eğer iki ülke arasında barış olmazsa o zaman hayat duruyor.” dedi.

“KIRIM’IN İŞGALİ KONUSUNDA DOĞRU POLİTİKA İZLENDİ”

Konuşmasında Kırım’ın işgaline de değinen Ortaylı, “Son dönemde Kırım’ın işgali gibi sorunlar yaşadık. Ancak dışişlerimiz burada çok doğru bir politika takip etti. Bu doğru politikanın iyi izlenmesi ve bilinmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABERİlber Ortaylı: Eski Türk filmlerini beğenmeyenler cahilİlber Ortaylı: Eski Türk filmlerini beğenmeyenler cahil

Panelde konuşan Rusya Bilimler Akademisi Doğu Araştırmaları Enstitüsü Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dmitriy Vasilyev de Rusya’nın tarih boyunca en yetenekli diplomatlarını Türkiye’de görevlendirdiğini söyledi.

Söz konusu diplomatlar sayesinde Osmanlı’dan bu yana Rusya ile iyi ilişkiler yürütüldüğünü belirten Vasilyev, şöyle konuştu:

İLGİLİ HABERKarlov suikastı soruşturmasında eski polis memuru tutuklandıKarlov suikastı soruşturmasında eski polis memuru tutuklandı

“Rusya ve Türkiye arasında ilişkiler ne zaman iyiye gitse bu Avrupalı ülkeleri rahatsız etti. Batılı ajanlar vasıtasıyla hem Rusya’da hem Osmanlı’da siyasi ve sosyal düzeyde ilişkileri bozmak için mutlaka kışkırtıcı adımlar atıldı. Ancak hem Rusya hem de Türkiye, birbirlerine son derece yakın kültürleriyle bu zorlukları aşmayı başarmışlardır.”

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, panelin ardından Ortaylı ve Vasilyev’e plaket takdim etti.  AA

Son güncelleme: 00:54 14.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more