Sözcü Plus Giriş

İmar barışı son gün ne zaman? İmar barışı başvurusu nasıl yapılır?

İmar barışı ne zaman bitiyor sorusunun cevabı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 31 Ekim tarihinde son bulması gereken imar barışı başvuruları uzatılmıştı. İmar barışı için son gün yaklaştıkça imar barışı için süre uzatılacak mı araştırmaları da artıyor. Peki nasıl başvuru yapılır? İmar affında son gün ne zaman?

21:08 -
İmar barışı son gün ne zaman? İmar barışı başvurusu nasıl yapılır?

Başladığı günden bu yana 9 milyon 500 bin vatandaşın yararlandığı imar barışı için son gün yaklaştıkça imar barışı ne zaman bitiyor sorusu, yapı kayıt belgesi bulunmayan gayrimenkul sahiplerinin araştırdığı konu olmaya başladı. İmar barışı başvurusu yapmak isteyenler bu sürecin ne zaman biteceğini ve başvuruları nnasıl yapılacağını araştırıyor. İşte imar barışına dair detaylar…

İMAR BARIŞI SÜRESİ UZAYACAK MI?

8 Haziran’da başlayan başvurular, 31 Aralık’a kadar yapılabilecek. Ancak imar barışı süresinin uzatılması gündemde…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bugün için yaklaşık 9 milyon 500 bin vatandaşımız imar barışından faydalandı.” dedi.

Kurum, yaptığı açıklamada, imar barışına ilişkin, “Bugün için yaklaşık 9 milyon 500 bin vatandaşımız imar barışından faydalandı. Toplam yaklaşık 14 milyar liralık bedel ödendi.” diye konuştu.

depo-konutlar_16_9_1524548396_16_9_1535096677_16_9_1542455603

İmar barışına ilişkin sürecin 31 Aralık'ta tamamlanacağını anımsatan Kurum, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sürecin uzatılmasına ilişkin ciddi talep var, bunu biz 31 Aralık'ta inşallah değerlendirmiş olacağız ancak 31 Aralık'a kadar vatandaşımızın ödemelerinin yapılabilmesi adına tüm kamu bankaları açık olacak ve imar barışı sürecinden vatandaşımız hafta sonu da faydalanabilecek. Diğer özel bankalarımızla da görüşmeleri sürdürüyoruz, bunun hem bakanlığımız internet sitesinde hem de bankalarımızın sitelerinde duyuruları olacaktır. Hafta sonu da bankalarımız açıktır, imar barışından vatandaşlarımız faydalanabilir.”

İLGİLİ HABERYaylalara imar affı darbesiYaylalara imar affı darbesi

İMAR BARIŞI BAŞVURUSU

Ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017’den önce yapılan konut ya da iş yerleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne başvurulacak. Kayıt belgesi evlerde tapu gibi bir hüviyet oluşturacak. Başvuruda binaya ait kaç daire olduğu, metrekaresi, yüzölçümü gibi ayrıntılar paylaşılacak.

İmar Barışı başvuruları e-devlet üzerinden yapılabiliyor. İmar affı için Bakanlığın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlara da müracaat edilebiliyor. Yenileme ya da yıkım istenirse belediye mevcut imarı uygulayacak.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more