Sözcü Plus Giriş

İşçilere ücretli izin yok ama bir milyon borç var

Görevi kamu idarelerinin gelir, gider ve malları ile bunlara ilişkin hesap ve işlemlerinin hukuka uygunluğunu tespit etmek olan Sayıştay’ın Samsun'un Terme İlçe Belediyesi hakkında yayınladığı raporda kanunlara aykırılıklar göz önüne serildi. Belediyenin çalışanlarına ücretli izin kullandırtmazken, 1 milyon liraya yakın borçlanma yaptığı belirtildi.

İsmail AKDUMAN / Samsun
11:07 -
İşçilere ücretli izin yok ama bir milyon borç var

“Kanunlara göre hiçbir belediye, İçişleri Bakanlığı'nın onayı olmadan, iç ve dış borç stokunun yüzde 10’unu aşacak derecede borç yapamaz” diye belirtilen raporda, Terme Belediyesi’nin ise 1 milyon liraya yakın belediye meclisi kararıyla kanuna aykırı borçlanma yaptığı açıklandı.  Ayrıca borçlanma için İçişleri bakanlığından onay alınmadığı vurgulandı.

FOTO:SÖZCÜ - Sayıştay raporunda Terme Belediyesi ile ilgili çarpıcı tespitlere yer verildi.

FOTO:SÖZCÜ – Sayıştay raporunda Terme Belediyesi ile ilgili çarpıcı tespitlere yer verildi.

Sayıştay, belediye’ye ait taşınmazların ne kadar olduğunun ise tespit edilemediğini, taşınmazlarla ilgili kayıt bulunmadığına dikkat çekti . Raporda yer alan bilgilere göre Terme Belediyesi, mal ve hizmet alımlarında 4734 sayılı kamu ihale kanununa uymayarak, ihale yapmadan bilgisayar alımı ve Ramazan ayında düzenlenen iftar yemekleri için doğrudan temin yöntemiyle hizmet alındığı belirtildi.

İŞÇİLER, BİRİKMİŞ ÜCRETLİ İZİNLERİ KULLANAMADI

Sayıştay raporunda Terme Belediyesi'nde çalışan işçilerin izin hakkının da ihlal edildiğini tespit edildi. Belediyesinde çalışan daimi işçilere, Anayasal Hakları olan birikmiş ücretli izinlerinin kullandırılmadığı ortaya çıktı.

Son güncelleme: 11:14 10.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more