Sözcü Plus Giriş

Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci cumhurbaşkanı anılıyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin 2'nci Cumhurbaşkanı ve CHP eski genel başkanı İsmet İnönü, ölümünün 45'inci yıl dönümünde Anıtkabir'deki kabri başında anıldı.

11:57 -
depophotos_14820125

İsmet İnönü, Atatürk ile birlikte

Anıtkabir’de düzenlenen törene, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekili Levent Gök, kızı Özden Toker, torunu Ayşe Gülsün Bilgehan ile çok sayıda kişi katıldı. Törende ilk olarak, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrine çelenk konuldu, ardından saygı duruşunda bulunuldu.

resim1_7011776

İnönü’yü anmak için toplanan kalabalık grup Anıtkabir’de Aslanlı Yol’da.

Heyet, daha sonra İnönü’nün kabrinin bulunduğu alana geçti. İnönü’nün öz geçmişinin okunmasının ardından Kıratlı, Kılıçdaroğlu ,Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve İnönü’nün kızı Toker de ailesi adına kabre çelenk bıraktı. Katılımcılar, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İnönü ailesine taziyelerini iletti.

 

resim4_7011768

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve ve CHP’li partililer törene katılanlar arasındaydı.

resim5_7011767

İnönü’nün mozolesine kalabalık bir vatandaş grubu karanfil bıraktı.

resim2_7011775

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekili Levent Gök, İnönü’nün kızı Özden Toker, İnönü’nün torunu Ayşe Gülsün Bilgehan ile çok sayıda kişi saygı duruşunda bulundu

resim1_7011774

İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker.

resim3_7011769

Törende kuvvet komutanları da hazır bulundu

ERDOĞAN’DAN 45. YIL MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün vefatının 45’inci yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan mesajında “Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'yü vefat yıl dönümünde saygıyla anıyorum.” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU’NDAN MESAJ

Kılıçdaroğlu da İsmet İnönü’nün 45’inci ölüm yıl dönümü sebebiyle Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün silah ve dava arkadaşı, Lozan Kahramanı, 2. Cumhurbaşkanımız, büyük devlet ve siyaset adamı, Genel Başkanım #İsmetİnönü'yü, ebediyete intikalinin 45. yıl dönümünde rahmet, özlem ve şükranla anıyorum, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.”

Kaan ULU/ANKARA, (DHA)

Son güncelleme: 13:25 25.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more