Sözcü Plus Giriş

İstanbul’da ‘Kimliğini getir tapuyu götür’ operasyonu

İstanbul’da düşük gelirli insanların ev sahibi olma hayallerini kullanarak, “Peşinat” adı altında 100 kişiden, 10 milyon lira vurgun yapan dolandırıcılık şebekesine operasyon düzenlendi. Radyodan “Kimliğini getir tapuyu götür” diyerek reklam veren şebeke üyesi 41 şüpheliden 29’u gözaltına alındı.

09:38 -
İstanbul’da ‘Kimliğini getir tapuyu götür’ operasyonu

Operasyon, İstanbul Emniyeti'ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Polisi harekete geçiren olay, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na peş peşe yapılan şikayetlerle ortaya çıktı. İddiaya göre; şikayetçiler, radyo reklamlarında, “Kimliğini getir tapunu götür” diyerek ilan veren şüphelilere; ev almak için para verdiklerini ancak dolandırıldıklarını söyledi. Bu şikayetler üzerine soruşturma başlatan savcılık mali polisi görevlendirdi.

PEŞİNAT OLARAK OTOMOBİL BİLE ALDILAR

Polis ekipleri, sözde daire satışı için radyodan ilan veren şüphelilerin şebeke halinde çalıştığını belirledi. Araştırmalarda şebekenin yöntemi de anlaşıldı. İddiaya göre; reklamlara inanan kişiler, ev alma umuduyla radyodan verilen numaraları aradı. Müşteriler sözde gayrimenkul firmasının Esenyurt ve Çerkezköy'deki ofislerine davet edildi. Resmi kayıtları bulunmayan ofislere giden kişilere, farklı adreslerdeki daireler gösterildi. Daha sonra ise pazarlık yapılarak peşinat istendi. Daire fiyatlarını düşük gösteren şebeke üyeleri peşinatı olmayanları kredi çekmeye yönlendirdi. Bazı kişilerden ise peşinat yerine otomobilleri alındı.

SÖZLEŞME VAR ADRES YOK

Şebeke üyeleri anlaşmaların ardından müşterilerle sözleşme imzaladığı da da öğrenildi. Ancak sözleşmelerde satılacak daireye ilişkin adres ve tapu bilgilerinin bulunmadığı belirlendi. Şebeke üyelerinin peşinatı olan kişilerin evlerine kadar giderek paraları aldığı, kredi çekecek olanları ise kendi araçlarıyla bankaya kadar götürdüğü tespit edildi. Para alındığına dair ise sadece gerçekte olmayan şirkete ait makbuz verildiği anlaşıldı. Şebeke üyelerin, mağdurların bazılarının arsa ve evlerini de takas için hileli satışla devraldığı öğrenildi.

DAİRELER BAŞKASININ ÇIKTI

İddiaya göre, yaşanan süreçte bir türlü evlerini alamayan müşterilerin süreç içerisinde kendilerine gösterilen daireleri araştırdıklarında evlerin başka kişilere ait olduğu da ortaya çıktı. Şebeke üyeleri, çeşitli yalanlarla ev sahibi olmak isteyenleri oyaladı. Ya da süre kazanmak için farklı daireler gösterildi. Caymak isteyenler ise “Peşinatınızı alamazsınız” denilerek imzaladıkları senetlerle tehdit edildi. Şebeke üyeleri bazı müşterilerin güvenini kazanmak için çalışanlarının imzaladığı senetleri müşterilere verdi. Ancak senetlerin üzerindeki şirket kaşesinin de gerçekte olmayan bir firmaya ait olduğu ortaya çıktı.

29 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Mali Polis, 41 üyesi tespit edilen şebekenin 100 kişiyi 10 milyon lira dolandırdığı ortaya çıktı. Çalışmaların ardından şüphelilerin yakalanması için operasyon kararı alındı. İstanbul ve 7 ayrı elde düzenlenen el zamanlı baskında 29 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler hakkında “Örgüt Kurma” “Yönetme” “Üye Olma”, “Nitelikli Dolandırıcılık” “Belgede Sahtecilik” suçlamalarıyla işlem yapılacağı öğrenildi. Haklarına yakalama kararı olan 12 şüphelinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Son güncelleme: 12:45 12.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more