Sözcü Plus Giriş

İstanbullu olmanın ayrıcalığı: Olta balıkçılığı…

İki kıtayı bağlayan, Marmara gibi dünya incisi bir denize sahip kentte, olta balıkçılığı yıllardır İstanbulluların vazgeçilmezlerinden. Peki oltanın ruhumuza etkisi ne? Balık tutmak bünyeye nasıl geliyor? Biz de sözü Galata Köprüsü'nde, Bebek'te, Yenikapı'da kısacası balıkçıların mesken tuttuğu noktalardaki oltacılarla konuştuk. İşte metropolün yoğun temposundan bunalan biraz olsun stres atmaya ihtiyacı olanlar için 'iyot kokusu ve eşsiz İstanbul manzarası' eşliğinde hazırladığımız 'balık' haberi.

10:06 -
İstanbullu olmanın ayrıcalığı: Olta balıkçılığı…

Elvan AVCI/İSTANBUL

İstanbul’un en güzel manzaralarından biri de hiç kuşkusuz ki tarihi Galata Köprüsü. Sabahın erken saatlerinde geldik ama aslında biz geldiğimizi zannediyormuşuz. Çünkü balık tutmak için gelenler çoktan yerlerini almış bile… Hayatın stresinden biraz olsun uzaklaşmak için eline oltasını, kovasını alanlar her gün ‘rastgele’ diyerek buraya geliyor.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Dünyanın en kalabalık metropollerinden birinde yaşıyoruz; ev, iş, trafik, geçim derdi derken sonu gelmeyen yoğun bir tempo içerisindeyiz. Bu tempodan biraz olsun uzaklaşabilmek için bazı vatandaşların tercihi balık tutmak. Peki bu aktivite insan psikolojisini nasıl etkiliyor? Bunu öğrenmek için sokaklara çıktık ve huzuru olta atmakta bulanlarla konuştuk.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

”GENÇLİĞİMİ BALIK TUTMAYA BORÇLUYUM”

Galata Köprüsü’nde karşımıza ilk olarak İbrahim Bey çıkıyor. 57 yaşında olduğunu söyleyen İbrahim Bey, tam anlamıyla bir balıkçılık tutkunu çıkıyor. Ona göre, gençliğini balık tutmaya borçlu.
“Emekliyim, 50 senedir gelip gidiyorum. Temiz hava, bol gıda. Stres atıyorsun her şeyden uzak başka bir şey düşünmüyorsun. Yalnız balıklarla beraber…” diye konuşuyor İbrahim Bey.

“HASTALIĞIMI UNUTUYORUM”

İbrahim Bey’e ‘rastgele’ diyerek yolumuza devam ediyoruz ve Sözcü’den geldiğimizi öğrenince hemen sohbete giren Muhammed Amca ile karşılaşıyoruz.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Yanına geldiğimizde oltasını hazırlamakta olan Muhammed Amca, duygularımıza tercüman oluyorsunuz diyerek başladı söze… Ona göre de balık tutmak kendisi için hayatın stresini alan en büyük etkinlik.
“Balık tutarak dinleniyoruz artı fazla balık tutarsak satıyoruz kendi harçlığımızıda çıkarıyoruz sadece stres atmaya gelmiyoruz” diyen Muhammed Amca, tuttuğu fazla balıkları satarak ufak bir kazanç sağladığını da ekliyor.

Ancak onun için en önemli noktayı şu sözlerle anlatıyor: “Yüzde 18 duyma kaybı yaşadım. Buraya geldiğim zaman hastalığımı unutuyorum, dünyalar benim oluyor”

“FIRSATIM OLSA HER ZAMAN GELİRİM”

Muhammed Amca’yı da oltasını hazırlarken bırakıyoruz ve yolumuza devam ediyoruz. Son olarak gözlerini dikkatle denize dikmiş olan Gökmen Bey’i görüyoruz. 47 yaşındaki Gökmen Bey için de balık tutmak adeta bir ‘hastalık.’

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

“Sabahın köründe geliyoruz 10 tane de olsa 20 tane de olsa tutuyoruz, rüyalarımıza giriyor eee sizin bir hastalığınız yok mu?” diyor ve 10 yaşından beri balık tuttuğunu söylüyor. “Fırsat bulsam her zaman gelirim diyor” ve ekliyor “Bu manzara dünyanın neresinde var.”

Evet gerçekten de hiçbir yerinde yok…

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

UZMANLAR NE DİYOR?

Peki bu konuda uzmanlar ne diyor? Balık tutmak gerçekten de stresimizi alıyor mu?

Psikolog Övgü Sarıçiçekli, balık tutmanın insan psikolojisi üzerindeki etkilerini sozcu.com.tr’ye anlattı.

“Günlük hayatın stresinden kurtulmak için hepimiz bir yol ararız. Günümüzde trafikten tutunda iş stresi aile ve sosyal ilişkiler stres altında kalmamıza sebep olurken insanlar kaçış noktası olarak aktivitelere yöneliyorlar. Bu aktivitelerden en uygunu aynı zamanda az bilineni balık tutmak” diyen Psikolog Sarıçiçekli, bireysel olarak yapılan adeta stres azaltıcı bir araç haline gelen bu hobinin yeni arkadaşlık ilişkilerine de olanak yarattığına dikkat çekti.
Balık tutmanın fiziksel olarak da birçok olumlu etkisi olduğunu söyleyen Sarıçiçekli, “Sabahın erken saatlerinde kalkıp güne zinde başlamak, sabrı öğrenmek balık tutmanın hem fiziksel hem de psikolojik faydalarındandır.” dedi.

Son güncelleme: 10:05 18.05.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more