Sözcü Plus Giriş

İstanbul’un göbeğinde akıl almaz vurgun: Eski emniyet binasını satıp!..

İstanbul'da Canyurt B. "Emniyet 2. Şube" denilen Vakıflar’a ait binanın mührünü söktü, restore edip çevredeki esnafa 1 milyon liraya kiraya verdi. "MİT'çiyim" deyip duvarlara devlet büyükleriyle çektirdiği fotoğrafları asan dolandırıcı, resmi işler için de 15 Temmuz gazisi olan kardeşini kullandı.

Güncellenme: 08:03, 03/04/2018
İstanbul’un göbeğinde akıl almaz vurgun: Eski emniyet binasını satıp!..

Türkiye son dönemde birbiri ardına patlak veren dolandırıcılık hikâyelerini şaşkınlıkla izliyor. Önce Çiftlik Bank ve benzeri yapılar deşifre oldu. Çağrı merkezi kurup ‘kefilsiz kredi’ yalanıyla binlerce kişiyi çarpan çeteyi öğrendik. Dilencilere takım elbise giydirip sahte belgelerle kredi çektirenleri bile gördük. Şimdi bu zincire sıra dışı bir halka eklendi.

Eskiden ünlü dolandırıcı ‘Sülün Osman’ vardı. Kurbanlarını çok basit yollarla avlardı. Eminönü ya da Karaköy gibi kalabalık yerlerde konuşlanır, gözüne kestirdiği cebi para dolu taşra tüccarlarını kandırıp Galata Köprüsü veya Beyazıt Meydanı'nı satıverirdi.

‘Sülün Osman’ı aratmayan sahtekârlık İstanbul Sirkeci’de yaşandı. Tarihi semtte “2. Emniyet Polis Şube” diye anılan Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait bir bina bulunuyor. Bu bina belediye tarafından mühürlüydü… Türkiye gazetesinden Cabir Turğut’un haberine göre; Canyurt B. adlı şahıs mührü kırdı ve kendisine ofis açtı. Duvarları, devlet büyüklerinin fotoğrafları ile süsleyip kendisini onlara yakın biri olarak tanıtıp etrafın güvenini kazandı. Resmi işlemlerdeki sıkıntılarını da 15 Temmuz gazisi olan kardeşini kullanarak çözdü. İşte bu Canyurt B. mührünü söktüğü binayı tam 1 milyon liraya kiraladı.

BİNA VAKFINMIŞ

Dolandırılan esnaflardan Yılmaz Korkmaz, “Canyurt B’ye dükkân kirası olarak ilk etapta 90 bin lira ödedim. İşlettiğim kafeyi büyütmeyi planlıyordum. Bütün tesisatı, altyapıyı kurduk. Restore için 350 bin lira para harcadım. Adam zabıta gelip geçiyor diye sürekli tedirgin oluyordu. Meğer bina Vakıflar Genel Müdürlüğüne aitmiş. Zabıta burayı mühürleyince dolandırıldığımızı anladık” dedi.

ERDOĞAN'IN ADINI KULLANDI

Yılmaz, “Nasıl ikna oldunuz?” sorusuna şu cevabı verdi: Canyurt B. “Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken 4. Ağır Ceza'da beraber yargılandık” derdi. Kendisinin binadaki ofisinde birçok devlet büyüğüyle birlikte çekilmiş fotoğrafları vardı. Biz de ‘büyük adam' deyip, varımızı yoğumu teslim ettik. Tabi olay ayyuka çıkınca vakıflara başvurduk. Yetkililer Canyurt B’nin vakıf malını işgal ettiğini söyledi. Araştırınca 1 yıl önce bu adamın mahkemelik olduğunu, Anıtlar Kurulunun binayı mühürlediğini tespit ettik. Mührü kırıp cebren binaya girmiş. İnatla sahiplenmiş. Ayrıca binanın yanındaki alanı da otopark olarak kiraya vermiş. Toplam 1 milyona yakın zarar var ortada.”

Canyurt B’den otoparkı kiralayan Yoldaş Babur isimli vatandaş da ‘dolandırıldım’ diyerek “75 bin lira ödedim. Adamı daha da görmedim. Davalık olduk” diye dert yandı.