Sözcü Plus Giriş

İşte FETÖ’nün ankesör şeması

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) yapılanmasına yönelik yürütülen “ankesör” soruşturmasında örgütün haberleşme şeması ortaya çıkarıldı.

Can ÖZÇELİK
20:27 -
İşte FETÖ’nün ankesör şeması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamelerde, haklarında dava açılan askerlerin, örgütün “mahrem imamları” diye adlandırılan hücre liderlerince tek yönlü, bazen ardışık (birbirinin peşi sıra kısa aralıklarla), bazen de ardışık olmayan düzenlende arandıkları kaydedildi.

İddianamelerde tek sefer iletişim kurulan askerler ile birden fazla iletişim sağlanan şüpheli askerlerin, terör örgütüne organik olarak bağlılık yönünden delil durumlarının kuvvetli olduğu belirtildi.

 

Savcılık, askerlerin sivil örgüt imamlarınca ankesörlerden aranma kayıtlarına ilişkin içerikleri de delil olarak dava dosyasına koydu.

Bu aranma içeriklerinin “örgütsel irtibat şekli dışında başka bir olguyla açıklanamayacağı” vurgulandı.

ankesor

Hazırlanan şemalarda askerlerinin tek tek hangi telefon kulübesinden, hangi tarih ve saatte, kaç kez arandıkları, görüşmelerin süreleri tüm ayrıntıları ile gösterildi. Şüphelilerin, hangi kuvvet komutanlığında ne konumda görev yaptıkları da belirtildi. İstanbul'daki 424 ankesörlü hattın tek tek bu şekilde şeması çıkarıldı.

Son güncelleme: 20:44 08.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more