Sözcü Plus Giriş

İşten çıkartılan işçilerin direnişi çadırda devam ediyor

Eskişehir'de sendikaya üye oldukları gerekçesi ile işten çıkarıldıklarını savunan 15 işçi, iş yerlerinin yanına kurdukları çadırda direnişe başladı. Eylemle ilgili açıklama yapan şirket ise iddiaları yalanladı.

Kemal ATLAN / Eskişehir
14:02 -
İşten çıkartılan işçilerin direnişi çadırda devam ediyor

Sarıcakaya yolu üzerinde faaliyet gösteren TÜVTÜRK'e bağlı Reysaş Taşıt Muayene İstasyonu'nda çalışan 15 işçi 21 Kasım tarihinde işten çıkartıldı. İşten çıkartılan işçiler, muayene istasyonu yanındaki boş tarlaya kurdukları çadırda tekrar işlerine dönebilmek için başlattıkları mücadelelerini sürdürüyorlar. İşe gider gibi sabah saatlerinde evlerinden çıkan işçiler sabah saat 08:00 ila akşam 17:30'a kadar muayene istasyonu yanına kurdukları çadırda seslerini duyurarak işlerine gerisin geriye dönmeye çalışıyorlar.

cadirda-mucadele-6TEK İSTEKLERİ İŞLERİNE DÖNMEK

İşten çıkartılan işçilere destek vermek amacıyla muayene istasyonu yanındaki çadırda işçileri ziyaret eden Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, işçilerin tekrar işlerine geri başlaması gerektiğini söyledi. Sendikaya üye oldukları için işlerine son verildiğini belirten Küçükosmanoğlu,“Reysaş işvereninin işçi ve sendika düşmanlığını protesto etmek için bir araya geldik. 2018 Şubat ayında da işveren sendikal örgütlülüğü hazmedemeyerek işçi kıyımı yaptı ve 12 sendika üyesini işten attı. Nakliyat-İş sendikası işyerinde yasal çoğunluğu sağladı. Ancak işveren toplu iş sözleşme sürecini tıkamak ve geciktirmek için bu tür yollara başvuruyor. Bu saldırılara sendika ve üyeler karşı koyuyoruz. Şubat ayında işten çıkartılan işçilerle birlikte yapılan direniş sonrası atılan 12 işçinin tamamı arabulucu aşamasında işe geri alındı. İşverenin çoğunluk tespitine yapmış olduğu itiraz davası da devam ediyor” diye konuştu.

ÖRGÜTLENME HAKKINA SAYGI DUYULMALI

İşverenlerin işçilerin yasal anayasal hakkı olan ve uluslararası sözleşmelerle de güvence altına alınan örgütlenme hakkına saygı duymadıklarını bu yüzdende örgütlenme aşamasında sendikal örgütlülüğe saldırarak üyeleri işten attığını belirten Genel Başkan Ali Rıza Küçükosmanoğlu şöyle konuştu: “İşverenler işçileri, kölece çalışma koşullarına, düşük ücretlerle mahkum etmek istiyor. Ancak sendikalar olarak buna izin vermeyeceğiz. Reysaş işvereni üyelere baskı yaparak ya sendikadan istifa edersiniz ya da gidersiniz tehditlerinde bulunuyor. Bunu kabul etmeyen işçileri de tazminatsız işten atıyor. Sendika olarak işverenin bu tutumunu protesto ediyoruz. Atılan işçiler geri alınıncaya kadar, Reysaş'a sendika girip toplu iş sözleşmesi imzalanıncaya kadar mücadelemiz ve direnişimiz devam edecek. Eskişehir halkını ve kitle örgütlerini de bu mücadeleye destek olmaya davet ediyoruz. Urfa'da ve Muğla'da da Tüvtürk iş ortaklarındaki sendikalaşmadan dolayı işçiler atıldı. Buralarda da direnişlerimiz devam edecek. Ekmeğimize, onurumuza sahip çıkacağız ve işverenlerin işçi, sendika düşmanlıklarına karşı mücadele edeceğiz. Bu mücadelede kazanan işçi sınıfı olacaktır.”

ŞİRKETTEN YALANLAMA GELDİ

Şirket ise söz konusu iddiaları yalanladı. Şirketten yapılan açıklamada “İşten çıkartılan tüm işçiler kurdukları WhatsApp grubu marifeti ile örgütlenerek ortada hiçbir sebep yokken 14.11.2018 tarihinde itibaren işi yavaşlatma eylemi yapmışlardır. İşi yavaşlatma eylemi 16.11.2018 tarihinde Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesine tespit ettirilmiştir. Eyleme katılmayan işçiler ise diğer işçilerin işi yavaşlatması sebebi ile gereken hızda çalışamadıklarını belirtmişlerdir. İşçilerin yapmış olduğu yasa dışı işi yavaşlatma eylemi nedeni ile aracını muayene ettirmek isteyen birçok vatandaş mağdur olmuş aracını muayene ettirmek için uzun süreler beklemek zorunda kalmışlardır. Bu surette kamu zararı oluşmuştur. Keyfi davranan, hukuksuz işi yavaşlatma eylemi yaparak işyerinde huzuru ve iş barışını bozanlar işten çıkarılan işçilerdir! Bu işçilerin işten çıkartılmasının sendikal hakla ve hak arama özgürlüğü ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.
İşten çıkartılan işçilerin, çalışmak ve işe dönmek gibi bir niyetleri bulunmamaktadır. Bu işçilerin gerçek amacı çalışmak ve verimli olmak değildir. Amaçları bu olsa idi nedensiz yere işi yavaşlatarak eylem yapmazlardı! Bu eylemin haklı hiçbir yönü bulunmamakta sadece kamuyu ve işvereni zarara uğratmayı amaçlamaktadır. Nitekim işten çıkartılan bu işçiler işi yavaşlatma ile ilgili olarak yazılı savunmaları istendiğinde, yaptıkları eylemi inkâr ederek işi yavaşlatmadıklarını ve normal çalışmalarına devam ettikleri ileri sürmüşlerdir. Şimdi suçluların telaşı içinde haksız eylemlerine kılıf uydurmaya çalışmaktadırlar.
Asli görevi çalışma barışını sağlamak ve uyuşmazlıkları barışçı yolla çözmeye çalışmak olan sendika başkanı yetki almadığı halde yetki aldıklarını iddia etmiştir. Gerçek dışı beyanlarla müvekkil şirket hakkında asılsız iftira ve hakaretlerle işin boyutunu müvekkil şirketin işçi düşmanlığına vardırmıştır. Belirttiğimiz üzere işten çıkarmaların sendikal haklarla hiçbir ilgisi bulunmadığı gibi Urfa ve Muğla' daki olaylarla da şirketimizin bir ilişkisi bulunmamaktadır.
Belirttiğimiz üzere haberde yer alan olayların gerçekle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. İşten çıkarmaların sebebi kanunsuz olarak yapılan ve vatandaşı mağdur eden işi yavaşlatma eylemidir” ifadelerine yer verildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:43 10.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more