Sözcü Plus Giriş

İstinaf’ın bozduğu Maslak’taki ‘1 lira cinayeti’ davasında aynı ceza verildi

İstanbul Sarıyer'deki Maslak Üçyol Cami'de çalışan Fırat Karavil, 1 liralık tuvalet ücreti nedeniyle çıkan tartışma sonucu başından vurularak öldürülmüştü. Tetiği çeken Selahattin İnci 12 yıl 6 ay, kardeşi Mustafa İnci ise 2 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) kardeş olan sanıkların aynı avukat tarafından savunulmasının usule aykırı olduğu gerekçesiyle kararı bozdu. Yeniden görülen davada, sanıkları bu kez ayrı avukatlar savundu. Mahkeme, yeniden kurduğu hükümde sanıklara aynı cezayı verdi.

Ümit TÜRK
11:00 -
İstinaf’ın bozduğu Maslak’taki ‘1 lira cinayeti’ davasında aynı ceza verildi

Maslak Üçyol Camisi’ndeki tuvalette görevli iki çocuk babası Fırat Karavil (40), 2016 yılında meydana gelen olayda; bitişikteki kebapçının akrabası Bayram Aydınalp ile 1 TL’lik ücret nedeniyle tartıştı. Aydınalp, yanında bozuk para olmadığını söyledi. Karavil de 200 lirayı bozdurabileceğini söyledi ve ücreti tahsil edip para üstünü verdi. Bir süre sonra kebapçılar Selahattin İnci (32), kardeşi Mustafa İnci (25) ve baba Mehmet Ali İnci tartışmaya dahil oldu. Bu sırada Selahattin İnci, Karavil’i silahla vurarak öldürdü.

Selahattin İnci

Selahattin İnci 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

CİNAYETİ ÖNCE KARDEŞİ ÜSTLENDİ

Polis tutanağında Karavil’i Mustafa İnci’nin öldürdüğü geçti. Ancak yapılan incelemede ve görüntülerde katil zanlısının Selahattin İnci olduğu belirlendi. Mustafa İnci, “Maktulü ben vurmadım. Polisler yanlış anlamış” dedi. Savcılık cinayete teşebbüs ve cinayeti üstlenme suçundan Mustafa İnci’ye 17 yıl hapis, tutuklu ağabeyine ise müebbet istedi.

Kavili bir lira tartışmasında öldürülmüştü.

Fırat Kavili bir lira tartışmasında öldürülmüştü.

SANIK KARDEŞLERİ AYNI AVUKAT SAVUNDU

İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan İnci kardeşleri aynı avukatlar savundu. Yapılan yargılama sonucunda mahkeme heyeti, tutuklu sanık Selahattin İnci’ye, haksız tahrik altında suçu işlediği kanaatiyle “Kasten öldürme” suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Tutuksuz sanık Mustafa İnci’ye ise, “Silahlı tehdit” ve “Ruhsatlı silahını taşıyıp suçta kullanması” nedeniyle 2 yıl 7 ay hapis cezası verdi.

Cinayet sonrası, inci kardeşlerin lokantası bu hale gelmiş, ardından kapanmak zorunda kalmıştı.

Cinayet sonrası, İnci kardeşlerin lokantası bu hale gelmiş, ardından kapanmak zorunda kalmıştı.

İSTİNAF’TAN GERİ DÖNDÜ… AYNI KARAR ÇIKTI

Bölge Adliye Mahkemesi, kardeş olan sanıkların aynı avukat tarafından savunulmasının usule aykırı olduğu gerekçesiyle kararı bozdu. Bozma kararında “Yakın akraba ilişkisi ve menfaat çatışması bulunan sanıkların savunmalarının ayrı ayrı müdafiler (avukatlar) yerine aynı müdafiler tarafından yapılmasının usul ve yasaya aykırı olduğu” vurgulandı. Yeniden görülen davada, sanıkları bu kez ayrı avukatlar savundu. Tutuklu sanık Selahattin İnci, “Böyle bir şey olmasını istemezdim. Çok pişmanım. Adalete güveniyorum” dedi.

Mahkeme, yeniden kurduğu hükümde sanıklara aynı cezayı verdi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more