Sözcü Plus Giriş

İYİ Parti’de Akşener yeniden başkan seçildi

İYİ Parti 1'inci Olağanüstü Kurultayı'nda tek aday ile girilen genel başkanlık seçimlerinde, partinin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı olan Meral Akşener, yeniden genel başkanlığa seçildi. 1112 delegeden 1061'inin oy kullandığı kurultayda 1 oy geçersiz sayılırken, Meral Akşener 1060 oy ile yeniden genel başkan seçildi.

Zeynep GÜRCANLI
Güncellenme: 18:21, 01/04/2018
İYİ Parti’de Akşener yeniden başkan seçildi

İYİ Parti, 4 ay aradan sonra ikinci kez kurultaya gidiyor. Genel Başkan Meral Akşener kurultayda konuşmasını yaptı.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

İşte Meral Akşener’in konuşmasından önemli satırbaşları;

“Her gittiğim yerde bana yüreğini açan bu tülbentleri hediye edenlere önce bir selam olsun. Aranızda olmaktan duyduğumu onuru seksen milyon ile paylaşmak istiyorum. Bütün il ve ilçe başkanlarım lütfen ayağa kalkın sizlere teşekkür ediyor ve alkışlıyorum.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

Taksicisinden ayakkabıcısına kadar tüm meslek mensuplarına sesleniyorum, emeğinizin karşılığını alma istiyorsunuz İYİ Parti sizindir. Sermayesini yurt dışına götürmek isteyen iş adamlarımıza sesleniyorum İYİ Parti sizindir. Artık bir ülkede iyileri ve iyilikleri konuşmamızın zamanı gelmiştir.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

Ülkemizi yönetenler sokaktaki hareketsizliği işler yolunda diye yorumlamaktadır. Ülkemizdeki bu seslizlik korkunun sessizliğidir. Gazeteciler kılık kıyafet seyahat yazmaya başladılar. İş adamları sustular. Ekonomi tepe taklak olmuş Bizler biz iyiler o korku duvarını yıkacağız. Tek sesle doğruyu bulamayız. Sonra bakıyorlar ‘hepten yanılmışız’ diyorlar.

resimid_4794974

‘BİR TEK GÜN AMA BİR TEK GÜN NEFES ALDIRMADINIZ BU MİLLETE’

Bir tek gün ama bir tek gün nefes aldırmadınız bu millete canınızın istediği gibi davranamazsınız bu millete. Yaptırmayız, yaptırmayız.

İYİ Partiler ilkelerle yola çıkmıştır. Cumhuriyet ve demokrasi tek kişinin eline bırakılmayacak kadar değerlidir.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

Şimdi de Balgat ile ittifak kurdular halkımız onlara hemen ismini verdi. Bu ittifak olsa olsa çıkar ittifakı olur. Buradan Erdoğan’a bir sorumuz var, seni kapı kapı dolaştıran nedir, gerçeği açıkla da halkımız bilsin. Gerekçeyi söyle. Kara kara düşündüğün araştırma sonuçlarını söyle. Söyle de İYİ Parti’den neden korktuğunuzu milletimiz bilsin. İYİ Parti’nin gelişini görüyorsun ittifak arayışına düşüyorsun. Dün FETÖ’ye dediğin gibi bugün ittifak isteyenlere de ne istiyorlarsa verin diyor musun. Sizler İYİ Partililer tüm hesapları bozdunuz asapları da bozdunuz. Şimdi onlara sormak lazım Niçin Çanakkale ruhunu incitiyorsunuz, Niçin Atatürk’e sahip çıkmıyorsunuz. Hangi cürretle İstiklal Marşı’nı değiştirmeye kalkıyorsunuz? Siz bu yoldan giderek bu ülkeye başkan olacağınızı mı sanıyorsunuz?

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

İstismara uğrayan küçücük çocuklarımız var bizim cinayete kurban giden kadınlarımız var bizim peki sizin iyi hal indirimi veren adaletiniz var sizin. Bireysel silahlanmaya el ovuşturanlarınız var sizin.

Devletimizin ve ordumuzun sırlarını FETÖ’cüleri siz verdiniz. Ülkemizin sırlarını vermek hangi devlet adamına yakışır. Başkanlık rüyalarını görmeyle devam etmek yerine bizler bugün yine istifanızı bekliyoruz.

 

‘BİZE HER GÜN İTTİFAK KURDURUYORLAR’

Bizi her gün bir parti ile ittifak kurduruyorlar. Fitne ve zulüm ölümden beterdir diyor Allah.

Elbette biz de ittifak için çalışıyoruz. Durun anlatayım size. İstanbul’da Fatma hanım bana dedi ki Allah rızası için oğlumu kurtar ona bir iş bul dedi. Evet biz bu Fatma Hanım ve onun ailesi ile ittifak yapıyoruz. Toruna düğün yapmak için darda kalmış çiftçim ile ittifak yapmaya var mısınız? Anadolu’yu karış karış gezdik. Camiler çoğaldı vaizler arttı, yazın beni İYİ Parti’ye diyen Kütahyalı müftümüz ile ittifak yapıyoruz.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

Sayın Erdoğan Erdoğan ekonomi uçuyor diyor. İstanbullu esnaf bunların ekonomisini şöyle açıklıyor: Hava soğuk değil diyorlar ama biz neden üşüyoruz. İYİ Parti bunların kendi müteahhitlerinin cebine aktardıklarını onlardan alıp millete aktarmakta kararlıdır. Bakın on yılda devlet eliyle yapılanların tamamı bir Atatürk barajı etmiyor. New York’taki bir insan neden bizden daha ucuza et yiyor? Kediler bile artık kasapların önünden geçmiyor. Çıktınız eyy Amerika sana Osmanlı tokadı atarız dediniz şeker fabrikalarını sattınız.

ABD Suriye’den çekiliyor. Sizi mayın temizleyicisi olarak kullanıyorlar. Güçlü komşular daha güçlü bir Türkiye demektir. Petrol dönemi bitiyor siz hala Ortadoğu’nun parmak sallayıcısı olmak peşindesiniz.”

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

AKŞENER YENİDEN BAŞKAN

İYİ Parti 1’inci Olağanüstü Kurultayı’nda tek aday ile girilen genel başkanlık seçimlerinde, partinin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı olan Meral Akşener, yeniden genel başkanlığa seçildi. 1112 delegeden 1061’inin oy kullandığı kurultayda 1 oy geçersiz sayılırken, Meral Akşener 1060 oy ile yeniden genel başkan seçildi. Genel başkanlık seçimlerinin ardından Genel İdare Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu üyelerinin seçimine geçildi.

İYİ PARTİ GİK VE MDK ÜYELERİ 

İYİ Parti 1’inci Olağanüstü Kurultayı Genel İdare Kurulu (GİK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) üyelerinin seçiminde 1112 delegeden 939 delege oy kullandı. Kullanılan oylardan 925’i geçerli, 14’ü ise geçersiz sayıldı. Tek liste ile gidilen seçimde 80 kişilik GİK üyeleri şu isimlerden oluştu:

“Abdul Ahat Andican, Ahmet Çelik, Ahmet Ersagun Yücel, Ahmet Kamil Erozan, Ali Aydın, Ali Coşkun, Ali Türkşen, Aydın Adnan Sezgin, Aydın Tümen, Ayfer Yılmaz, Ayhan Bölükbaşı, Ayhan Çevik, Sibel Yanıkömeroğlu, Ayşe Sucu, Aytun Çıray, Bedri Yaşar, Behiç Çelik, Berat Yılmazel, Berna Sukas, Bilal Karaca, Binnur Karadağlı, Burcu Akçaru, Celal Dağgez, Coşkun Yıldırım, Çiğdem Özer, Müsavat Dervişoğlu, Durmuş Yılmaz, Elmas Gırağos, Emine Küçükali, Enes Kaplan, Ersönmez Yarbay, Fahrettin Yokuş, Fatih Eryılmaz, Fatih Mehmet Şeker, Feridun Yahşi, Fulya Yasemin, Hasan Toktaş, Hava Baş, Hayati Arkaz, Hayrettin Nuhoğlu, Hediye Akdere, İbrahim Halil Oral, İlay Aksoy, İsmail Koncuk, İsmail Ok, Kazım Ataoğlu, Kemal Niziplioğlu, Koray Aydın, Lütfü Türkkan, Mahmut Bozkurt, Okan Oğuz, Saltuk Buğra Kavuncu, Mehmet Tolga Akalın, Mehmet Ünal Erzen, Meral Alemdar, Metün Ergun, Mukadder Başeğmez, Cihan Paçacı, Naci Cinisli, Aspay Sener, Nihal Ağca, Nesibe Ruhat Mengi, Nuri Okutan, Oktay Erçakar, Oltaç Ünsal, Onur Aydın, Ömer İbrahim Sayın, Reşat Erdoğan, Sinan Sözen, Sinem Uludamar, Şenol Bal, Tamer Kayaalp, Tugay Uluçevik, Ümit Beyaz, Ümit Dikbayır, Ümit Özdağ, Vedat Bayram, Vedat Taylan Yıldız, Yener Yıldırım ve Yusuf Halaçoğlu.”

11 kişilik MDK üyeleri ise şu isimlerden oluştu:

“Adil Erkoç, Banu Aydın, Berna Biçer, Cumali Durmuş, Hasan Hüseyin Türkoğlu, Günay Kodaz, Mine Baş, Ömer Karakaş, Özcan Pehlivanoğlu, Ruhittin Sönmez ve Veysel Mustafa Güldoğan.”

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

ELİNDE TÜRKİYELİ KADINLARIN GÖNDERDİĞİ YAZMALARLA KÜRSÜYE ÇIKTI

Meral Akşener, kürsüye elinde Türkiye'nin dört bir yanından kadınların kendisine gönderdiği yazmalarla çıktı. Yazmaları gönderen kadınların adlarını ve yaşadıkları illeri teker teker saydı.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

BOYNUNDA ÇEYİZİNDE GETİRDİĞİ EŞARP

Akşener'in boynunda ise, evlenirken çeşizinde yer alan mavi beyaz bir eşarp yer aldı. Kongreye gelirken, kayınvalidesinin kendisinden çeyizinden bu eşarbı takmasını istediğini anlatarak, “Kayınvalidem, kongreye çeyizimden bu eşarpla gitmemi istedi. Rahmetli anneni, beni hatırla dedi” diye konuştu.
Akşener'in elinde bir de kırmızı kurdele vardı. Kardeleyi kafasından çıkarıp 9 yaşındaki bir kızın kendisine verdiğini anlatan Akşener, “Dokuz yaşındaki Zeynep'i unutmak olmaz. 9 yaşındaki Zeynep, bababa iş bulur musun Meral Abla, bu kurdeleyi al, unutma demişti. Zeynep'e de, zeynep gibilere de selam olsun, selam olsun.” dedi.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

AYTUN ÇIRAY: “BOYUMUZU ÖLÇECEK METRE YOK”

Kongre açış konuşmasını Genel Sekreter Aytun Çıray yaptı. Çıray, İYİ Parti'nin kuruluş aşamasında büyük zorluklar çıkarıldığını belirterek, “Bize partiyi kurun, boyumuzun ölçüsünü alırsınız demişlerdi. Bugün boyumuzun ölçüsünü alacaktık ama, ölçecek metre bulamadık” dedi.

11.10 AHAD ANDİCAN DİVAN BAŞKANI

Kongrede, eski ANAP'lı bakanlardan olan, ancak İYİ Parti kuruluşunda yer alan Ahad Andican, Kongre divan başkanlığına seçildi.

Kongreyi yönetecek divan kurulu seçildi. Kongre divan Başkanı seçilen Ahad Andican, Akşener'i “Sayın Genel Başkanım ve Müstakbel Cumhurbaşkanım” diye selamladı. Andican, konuşmasında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yüklendi. Andican, “Her şerden hayır çıkar” sözünü hatırlatarak, “İşte bu şer iktidarından da hayırlı İYİ Parti çıkmıştır” dedi.

11.00 MERAL AKŞENER SALONA GELDİ

iyi-parti-kongresinden-foto-sozcu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener kongrede Foto: Zeynep GÜRCANLI / SÖZCÜ

Meral Akşener, kongre salonuna girer girmez, hazırlanmış olan platformda tüm salonu selamladı.

Platformun sonuna doğru, Akşener, tribünlerden torunu Pars'ı kuçağına alıp, platforma çıkardı. Babaanne ve torun, platformun son bölümünde salonu birlikte selamlayarak yürüdüler.
Akşener, kürsüye geldikten sonra da kendisini orada bekleyen genç İYİ Partilileri, Gençlik Kolları Başkanı ve diğer partili gençleri kucaklayarak, birlikte tribüne geçti.

10:18 SALONDA İKİ KEZ PROVA DA YAPILDI

İYİ Parti, Meral Akşener'i “Cumhurbaşkanı Meral Akşener” pankartları ile karşılanacak. Kürsüden, Akşener'in bilgisi dışında kendisi için bir “sürpriz” hazırlandığı ifade edildi.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Akşener'in ilk konuşmayı yapmak üzere kürsüye çıktığı anda tüm tribünlerde açılmak üzere, tribünlere binlercesi dağıtılan “Cumhurbaşkanı Meral Akşener” pankartı kaldırılacak. Tribünler aynı zamanda “Cumhurbaşkanı Meral Akşener” diye slogan da atacak. Akşener'in salona girmesinin hemen öncesinde iki kez pankrat açma provası da yapıldı.

İlginizi ÇekebilirİYİ Parti kongresinde içeride on binler var yayınlayacak televizyon yokİYİ Parti kongresinde içeride on binler var yayınlayacak televizyon yok

09:30   SAATLER KALA SALON DOLDU

Türkiye’nin dört bir yanından gelen partililer kurultayın yapılacağı salonu saatler öncesinden doldurdu.

Kurultayın yapılacağı salon tıklım tıklım doldu Foto: Zeynep GÜRCANLI / SÖZCÜ

Kurultayın yapılacağı salon tıklım tıklım doldu Foto: Zeynep GÜRCANLI / SÖZCÜ

Kurultay için Ankara Spor Salonu İYİ Parti bayrakları ve Genel Başkan Meral Akşener'in fotoğrafları ile süslendi. İYİ Parti kurultay için, AKP-CHP-SP ve DP'ye davet gönderdi. Ancak MHP ve HDP davet edilmedi.

SALONDA İSTİKLAL MARŞI DİZELERİ

İYİ Parti, salonda sadece İstiklal Marşı'nın “Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak” dizesinin yer aldığı pankart ve yazılara izin verdi.

Salondaki partililerin ellerinde de Türk Bayrağı ve parti bayrağı dışında herhangi başka başka sembol bulunmuyor.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

ATATÜRK HER YERDE

Kongre salonunda Atatürk her yerde. Dev Atatürk portresi dışında, ekranlarda da sürekli Atatürk'ü Milli Mücadele günlerinde gösteren görüntüler yayınlanıyor.

Sık sık “Ne mutlu Türk'üm diyene” sloganının atıldığı kongrede, Atatürk'ün Gençliğe hitabesi de hep bir ağızdan okundu.

TEŞKİLAT ANKARA'DA

Aralık 2017'de 1. Olağan Kurultayı'nı yapan İYİ Parti, bugünkü kurultayda yeni parti yönetimini de belirleyecek. Partinin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, seçime tek aday olarak girecek.

Foto: Zeynep GÜRCANLI / SÖZCÜ

Foto: Zeynep GÜRCANLI / SÖZCÜ

Partinin Genel İdare Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu üyelerinin de yeniden seçileceği kurultay, için 81 ilden katılımcılar da otobüslerle Ankara'ya geldi.

BİNLERCE KİŞİ DIŞARIDA KALDI

Sabah saatlerinden itibaren salon hınca hınç doldu, binlerce kişi de salon dışında kaldı.

Ankara polisi, spor salonunun etrafından yoğun güvenlik önlemi aldı. Salona giremeyen İYİ Partililer de etraftaki parklara yerleşti.

Kurultay öncesi Ankara Spor Salonu'nda dün yoğun çalışma vardı. Salonun hem içi hem dışı Meral Akşener ve İYİ Parti afişleriyle donatıldı.

Kurultay öncesi Ankara Spor Salonu'nda dün yoğun çalışma vardı. Salonun hem içi hem dışı Meral Akşener ve İYİ Parti afişleriyle donatıldı.

DEV EKRANLAR KURULDU

Kurultayın yapılacağı spor salonunda ve çevresinde dev ekranlar da kuruldu. Akşener, salona özel bir koreografi ve müzik eşliğinde girecek. Kurultayda Akşener için bestelenen, “Gözleri yıldız gibi, kaşları hilal sanki… Mustafa Kemal bizim çocuklar, evladı Fatiha'dan derler adı Meral” sözlerinden oluşan şarkı seslendirilecek. Akşener salonda protokol bölümünde değil tribünde gaziler, kadınlar, gençler ve çocuklarla birlikte oturacak.

Yayınlanma Tarihi:08:31,