Kadıköy’deki görüntüler tartışma konusu oldu… Sorumlu kim?

İstanbul Kadıköy’de yıkım çalışmaları sırasında beton blok yola düştü. Bu sırada yoldan geçen otomobil sürücüsü yaptığı manevrayla beton yığınının altında kalmaktan son anda kurtulurken, faciadan dönülen anlar kameralara saniye saniye yansıdı. Söz konusu görüntülerle ilgili konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, yıkım konusundaki yasal boşluğa dikkat çekti ve "Yasal bir boşluk var. Yasal olarak biz sadece yıkım ruhsatını veriyoruz." dedi.

Kadıköy’deki görüntüler tartışma konusu oldu… Sorumlu kim?

Kadıköy Fenerbahçe’de bir binanın yıkım çalışması sırasında faciadan dönüldü. Yıkım esnasında beton blok yola düştü.Bu sırada bir otomobil sürücüsü yaptığı manevrayla son anda beton yığınının altında kalmaktan kurtuldu. O anlar güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı. Görüntülerde inşaat yıkımı sırasında beton blokun bir bölümü yola düşüyor.

O sırada yoldan geçen bir sürücü de ani bir hareket yaparak beton blokun altında kalmaktan son anda kurtuluyor.

FOTO:SÖZCÜ- Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu sosyal medyada tepki çeken görüntüyü değerlendirdi.

FOTO:SÖZCÜ- Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu sosyal medyada tepki çeken görüntüyü değerlendirdi.

BELEDİYE BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA: YASAL BOŞLUK VAR

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, tepkilere neden olan Kadıköy Fenerbahçe’de yıkım görüntüleri için “Görüntüleri gördüm. Yıkımla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bir yönetmeliği yok. Yıkım yapan firmaların yeterlilik ruhsatının olması gerekiyor. Müteahhit firma istediği şekilde yıkabiliyor. Yapı denetim firmalarının sorumluluğu ruhsatı aldıktan sonra başlıyor. Ruhsata kadar olan aşamada herhangi bir denetim yok. Yapı denetim firmaları tamamen işlevsiz hale geldi. Müteahhitler bunlara parasını verdiği için denetlemiyor. Parayı aldığı tarafa karşı kendilerini sorumlu hissediyorlar. Yapı denetim sisteminin işlevinin değiştirilip paranın kamu tarafından ödenmesi gerekiyor. Birinci derecede sorumlu olan yıkımı yapan firma. Bizim yıkımların başında adam bulundurma, kontrol etme gibi bir yetkimiz yok. Yasal bir boşluk var. Yasal olarak biz sadece yıkım ruhsatını veriyoruz.” diye konuştu.

Kentsel dönüşümde İstanbul'da büyük tehlike! İlginizi Çekebilir Kentsel dönüşümde İstanbul'da büyük tehlike!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...