Sözcü Plus Giriş

Kadıralak Yaylası’ından nefes kesen manzara

Her köşesi cennet Anadolu baharın gelişiyle birlikte adeta bir renk şölenine dönüştü. Trabzon'un Tonya ilçesine bağlı Kadıralak Yaylası da bu cennet köşelerden biri. Bu yıl erken çiçek açan ve koruma altında olan ince uzun yapraklı `mavi yıldız´ çiçeği ile yörede 'Mor Yayla' olarak bilinen Kadıralak Yaylası izleyenlerin nefesini kesti.

12:50 -

Trabzon’un Tonya ilçesine 9 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık 1300 metre yükseklikteki Kadıralak Yaylası, ilkbaharla birlikte mavi yıldız çiçeklerinin açmasıyla mor örtüyle kaplandı. Her yıl nisan ayında açan ve ‘Uluslararası Bern Sözleşmesi’ gereği korunan ince uzun yapraklı `mavi yıldız´ çiçeğinin yetiştiği yayla bu yıl nisan ayı gelmeden mor renklere büründü. İlkbaharın gelişiyle dağlarının karla kaplı olduğu, yeşilin farklı tonlarını sunmaya başlayan yayla, mavi yıldız çiçekleriyle renk çümbüşüne dönüştü. Mavi yıldız çiçekleriyle mora bürünen yaylanın eşsiz manzarasını fırsat bilen doğaseverler ve fotoğrafçılar da yaylaya tur programları düzenlemeye başladı. Yaylada ortalama iki hafta süreyle görülebilecek oaln ‘Mavi yıldız’ çiçekleri Doğan Haber Ajansı muhabiri  İnan Kalyoncu tarafından fotoğraflandı.

trabzon-tonya-kadirak-yayla-mor-yayla-foto-dha-1

KADIRALAK YAYLASI

Trabzon’un Tonya ilçesine 9 kilometre uzaklıkta 1300 metre yüksekliğindeki Kadıralak Yaylası, her yıl nisan ayında açan `mavi yıldız´ çiçekleri ile mora bürünüyor. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan, ince uzun yapraklı çiçek Uluslararası Bern Sözleşmesi gereği Türkiye’nin korumakla yükümlü olduğu nadir bitkiler arasında bulunuyor. Nisan ayında doğa fotoğrafçılarının akınına uğrayan Kadıralak Yaylası, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Tabiat Parkı ilan edildi. Uzungöl benzeri oluşturulacak yapay gölle yaylanın turizm merkezi haline getirilmesi de planlanıyor.

trabzon-tonya-kadirak-yayla-mor-yayla-foto-dha-2 trabzon-tonya-kadirak-yayla-mor-yayla-foto-dha-3
yayla
trabzon-tonya-kadirak-yayla-mor-yayla-foto-dha-4 trabzon-tonya-kadirak-yayla-mor-yayla-foto-dha-5 trabzon-tonya-kadirak-yayla-mor-yayla-foto-dha-6 trabzon-tonya-kadirak-yayla-mor-yayla-foto-dha-7 trabzon-tonya-kadirak-yayla-mor-yayla-foto-dha-8 trabzon-tonya-kadirak-yayla-mor-yayla-foto-dha-9 trabzon-tonya-kadirak-yayla-mor-yayla-foto-dha-10 trabzon-tonya-kadirak-yayla-mor-yayla-foto-dha-11

trabzon-tonya-kadirak-yayla-mor-yayla-foto-dha-12
trabzon-tonya-kadirak-yayla-mor-yayla-foto-dha-13

DHA- Trabzon / Tonya – İnan KALYONCU

Son güncelleme: 13:55 28.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more