Reklamsız Sözcü

Kağıt sorunu Cumhurbaşkanlığına taşındı

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) gazetelerin çektiği kâğıt sıkıntısını Cumhurbaşkanlığına taşıdı.

15:16 -
Kağıt sorunu Cumhurbaşkanlığına taşındı

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Akarca ile gazete ve yayınevlerinin kâğıt sorununu görüştü.

Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede Durmuş, dövizdeki artış nedeniyle yazılı basının girdiği ekonomik darboğazı anlatarak Sendika'nın çözüm önerilerini sundu.

Durmuş kısa vadede basın ilan kurumunun gazetelere sağladığı ilân gelirinin artırılması, kâğıtta KDV'nin sıfırlanması ve hükümetin kâğıt sübvansiyonu yapması gibi önlemlerin alınabileceğini anlattı.

SORUN ERDOĞAN’A İLETİLECEK

Akarca ise gelişmeleri izlediklerini ve TGS'nin taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ileteceğini söyledi. Durmuş daha sonra, gazeteci kökenli vekillerle kâğıt sıkıntısını konuşmak üzere Meclis'e geçti.

Türkiye Gazeteciler Sendikası önceki hafta yaptığı açıklamada Türkiye medyasının en zor dönemini yaşadığını belirtilmişti.

Açıklamada, “Gazeteler bir kamu görevi yapmaktadır. Halkın haber alma hakkı kâğıt sorunuyla engellenemez. Hükümetin basın özgürlüğünü sağlaması demokrasinin olmazsa olmazıdır. Hükümet bu duruma sessiz kalamaz. Kâğıt krizine acil bir çözüm üretilmeli. Aksi halde yeni kapanmalar kapıdadır”  ifadelerine yer vermişti.

İLGİLİ HABERKağıt endüstrisi yeniden kurulabilir!Kağıt endüstrisi yeniden kurulabilir!

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more