Kalpazanlar yaşlıları hedef almış

İSTANBUL Polisi'nin 6 ilde düzenlediği operasyonda ele geçirilen 5 milyon 200 bin lira sahte parayla ilgili 20 şüpheli tutuklandı. Yaşılıları, düğünleri ve taksicileri hedef alan çetenin sahte paraları eski ATM'lerde dahi kullandığı ortaya çıktı. "Sevgililer Günü" için piyasaya sahte para sürmeyi de planladıkları öne sürülen şebeke üyeleri arasında 3 kardeş dikkat çekti.

Kalpazanlar yaşlıları hedef almış

Operasyon İstanbul Emniyeti’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Istanbul Emniyeti’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri,  9 Ocak’ta  6 ilde operasyon düzenledi. Kalpazanlara yönelik  51 adreste gerçekleştirilen baskında Şebeke elebaşları K.C. ve R.K.’nın da aralarında bulunduğu 31 şüpheli gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda, 5 milyon 200 bin liralı sahte 100 ve 200’lık banknot 4 silah ve 150 uyuşturucu hap ele geçirildi.

 

20’Sİ TUTUKLANDI

Gözaltına alınan şüpheliler, Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 20’si tutuklanırken, şebekenin sahte paraları ne şekilde piyasaya sürdükleri de ortaya çıktı.

HEDEFTE YAŞLILAR VARDI

İddiaya göre, şebeke elemanları, saç spreyi ile eskitilen parayı bazı eski tip ATM’lerde dahi kullanabiliyordu. Ancak şüphelilerin en önemli yöntemlerinin ise yaşlıları dolandırmak olduğu ortaya çıktı.  İddiaya göre kalpazanlık çetesi, para bozdurma bahansiyle, ATM’den maaş çeken yaşlıları hedef alıyordu.

SAHTE PARADAN TAKI

Şebekenin diğer hedeflerinin ise  taksiler, oto pazarları, semt pazarı ve akaryakıt bayileri olduğu öğrenildi. Kalpazanları paraları düğün takısı olarak dahi sattıkları öğrenildi. Paraların yoğun olarak piyasaya sürüldüğü dönemin ise, alışverişin yoğunlaştığı zamanlar olduğu belirtildi. Çökertilen kalpazanlık çetesinin “14 Şubat Sevgililer Günü” için hazırlık yaptığı da öne sürüldü.

ÜÇ KARDEŞ

Araştırmalar, şüphelilerin basılan 100 liralık sahte banknotu 15 ila 20 lira arasında belirlendi.  Gözaltına alınan şüpheliler arasında 3 kardeşin olması da dikkat çekti. Operasyonda yakalanan Kenan C., Erdal C. ve Osman C.’nin çok sayıda suç kaydı olduğu ve herhangi bir mesleklerinin olmadığı öğrenildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...