27 Temmuz kanlı ay tutulması: Türkiye’den izlenebilecek mi?

Yüzyılın en uzun kanlı ay tutulması 27 Temmuz 2018'de meydana gelecek. Doğa olaylarına merakla okuyucular kanlı ay tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi merak ediyor. Tam 1 saat 42 dakika 57 saniye sürmesi beklenen kanlı ay tutulması Türkiye saati ile 20.13'te başlayacak. Ay tutulmas Kuzey Amerika hariç altı kıtadan rahatlıkla izlenebilecek. İşte kanlı ay tutulması hakkında merak edilenler...

27 Temmuz kanlı ay tutulması: Türkiye’den izlenebilecek mi?

Bilime meraklı okuyucular yüzyılın en uzun ay tutulmasını merak ediyor. Kanlı ay tutulması nedir, ne anlama geliyor? 27 Temmuz akşamı saat 20.13’te başlayacak olan bu harika doğa olayını izlemeden önce gelin kanlı ay tutulması hakkında bilgi sahibi olalım. Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya’nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay’ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay’ın, Dünya’nın gölgesine girmesi ile Güneş’ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Güneş, karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya’nın gölgesi Ay’a düşer. Bu 42.000.000.000 km uzanan gölge konisi Ay’ın uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir.

Ay, saatte 3456 km hareket ettiği için ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir. Ay tutulması, yeryüzünün Ay’ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir. Ay’a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya’nın atmosferi tarafından kırıldığı için, Ay tutulmasında Ay, tamamen kaybolmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya’nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahallî atmosferik şartlara bağlı olarak Ay’ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır.Bunun sonucunda Ay tutulması olur.

kanli-ay-tutulmasi-shutterstock

Dünya, Ay ve Güneş’in bazı değişik durumları kısmi Ay tutulmasını sağlar. Bu durumlarda Ay’ın üzerine Dünya’nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer.Ay tutulması genellikle yılda iki kere ortaya çıkar. Bazı özel durumlarda Ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı veya üç defa ortaya çıktığı da olabilir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...