Kanlı Ay Tutulması nedir? Kanlı Ay Tutulması ne zaman gerçekleşecek? Türkiye’den izlenebilecek mi?

Kanlı Ay Tutulması nedir? Kanlı Ay Tutulması ne zaman gerçekleşecek? 21. yüzyılın en uzun Kanlı Ay Tutulması Temmuz ayında gerçekleşecek. Peki Kanlı Ay Tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi? İşte ayrıntılar...

Kanlı Ay Tutulması nedir? Kanlı Ay Tutulması ne zaman gerçekleşecek? Türkiye’den izlenebilecek mi?

Gezegenimizin tek uydusu olan Ay’ın kızıl görüntüye bürüneceği Kanlı Ay Tutulması için büyük bekleyiş sona ermek üzere. Peki Kanlı Ay Tutulması nedir? Kanlı Ay Tutulması ne zaman gerçekleşecek? İşte Kanlı Ay Tutulması hakkında bilmeniz gerekenler ve çok daha fazlası…

KANLI AY TUTULMASI NEDİR?

Kanlı Ay Tutulması Dünya’nın gölgesinin Ay’ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir.

KANLI AY TUTULMASI NE ZAMAN?

27 Temmuz‘da gezegenimizin tek uydusu Ay Dünya’ya yakın bir konuma ulaşacak ve bu tarihte Kanlı Ay Tutulması gerçekleşecek.

– Benzer bir tarihte ise Mars, 15 yıl sonra Dünya’ya en yakın konuma gelecek. Kızıl Gezegen, 31 Temmuz 2018’de, Dünya’ya 57,6 kilometre yaklaşmış olacak.

– Başka bir deyişle Kanlı Ay Tutulması gözlemlenmeye başladığı anlarda Ay ile birlikte Mars’ta gökyüzünde hemen Ay’ın altında rahat bir şekilde gözlemlenebilecek bir konuma gelecek.

ay-ic

– Kanlı Ay Tutulması Dünya’nın gölgesinin Ay’ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir ve bu sebeple Ay kırmızı renk görünür.

– Ay, Dünya etrafındaki bir tam turunu yaklaşık 27 günde tamamlar ve 29.5 günde döngüsünü gerçekleştirir.

– Ay’ın iki döngüsü arasındaki farkları, Ay’ın, Dünya’nın ve Güneş’in Ay yörüngesi sırasında değişen göreli konumu sebebiyle ortaya çıkar.

– Kanlı Ay Tutulması yalnızca Ay’ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması sırasında yaşanır. Bu esnada Dünya’da Güneş’in yeni doğduğu ve battığı yerlerdeki Güneş ışıkları Ay’ın yüzeyine ulaşır.

KANLI AY TUTULMASI TÜRKİYE’DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

Antarktika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika’nın doğusundan gözlenebilecek bu tutulma saat 20.13′de başlayıp ertesi gün sabaha karşı 02.30‘da sona erecek. Tutulma Türkiye’den kısmen izlenebilecek.

moonnn

27 Temmuz akşamı gerçekleşecek kanlı Ay tutulması, bu yüzyılın en uzun süreli Ay tutulması olacak ve 1 saat 43 dakika devam edecek.

Bu yüzyılın en uzun süreli Ay tutulması 1 saat 43 dakika devam edecek. Antarktika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika’nın doğusundan gözlenebilecek bu tutulma saat 20.13’de başlayıp ertesi gün sabaha karşı 02.30’da sona erecek.

Tutulmanın maksimum gerçekleştiği 22.30-01.13 saatleri arasında ay tamamen karacak.

KANLI AY TUTULMASI BURÇLARI NASIL ETKİLEYECEK?

27 Temmuz’da Kova burcunun 4. derecesinde bir Tam Ay Tutulması meydana gelecek. Bu tutulma 103 dakika sürecek ve en uzun tutulma olacağından dolayı büyük önem taşımaktadır. Tutulmanın başrolünde Mars olduğundan dolayı Marsyen bir tutulma ile karşı karşıyayız. Birçok konuyu etkileyecek olan Kanlı Ay Tutulması’nın detaylarını ünlü astrolog Dinçer Güner kaleme aldı. İşte o yazı…

Kanlı Ay Tutulması'nda bunlar olacak: Kova burcunda tam Marsyen kanlı Ay Tutulması İlginizi Çekebilir Kanlı Ay Tutulması'nda bunlar olacak: Kova burcunda tam Marsyen kanlı Ay Tutulması

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...