Sözcü Plus Giriş

Kar bitti mi? Yeniden yağışlı hava…

Yurdun birçok yerinde kendini gösteren kar yağışı dünden itibaren yurdu terk etmeye başladı. Havaların aniden soğumasının ardından yurdun birçok bölgesinden kar haberleri gelmişti fakat havalar tekrar ısınmaya başladı ve yurdun batısı için karlı günler geride kaldı, doğu da ise kar bir süre daha kendini gösterecek. Meteoroloji'nin son dakika hava durumu tahminlerine göre yeni bir yağışlı hava geliyor. Hafta sonu birçok bölgeden yağmur haberleri gelecek işte detaylar...

08:03 -
Kar bitti mi? Yeniden yağışlı hava…

Yurdun birçok bölgesinde etkili olması beklenen kar beklenen etkiyi bırakmadı. İstanbul’da kısa süre etkisini gösteren kar ısınan havayla beraber geride kaldı. Son dakika hava durumu verilerine göre yeni bir yağmurlu hava dalgası geliyor ancak hava sıcaklıkları artıyor. Yurdun doğusunda ise soğuk hava ve kar yine etkili olacak. Yağışlı hava önümüzdeki haftanın ortasına kadar yurdu terk etmeyecek.

SICAKLIKLAR ARTIYOR YAĞMUR GELİYOR

Meteoroloji’nin verilerine göre, hava sıcaklıklarının kuzey, iç ve batı kesimlerde hissedilir derecede (8 ila 12 derece) artacağı tahmin ediliyor.

5-gunluk-hava-durumu

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz ile Şırnak ve Siirt çevrelerinin yağmur ve sağanak, Hakkari çevresinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

KIŞ ETKİSİZ KALDI, AYILARIN UYKU DÜZENİ BOZULDU

Havaların mevsim normallerin üzerinde seyretmesi boz ayılarında uykusunu bozdu. Uyku düzeni bozulan boz ayılar yavrularıyla birlikte Sarıkamış çöplüğüne indi.
Sarıkamış'ta, ormanda yaşayan boz ayıların uyku düzeni havaların ısınması ve ilçe çöplüğü yüzünden bozuldu. Normalde kış uykusunda olması gereken ayılar, yavrularıyla birlikte çöplüğe inerek karnını doyurdu.
Yazın Artvin kırsalına giden boz ayılar, Kasım ayı sonunda gittikleri güzergahı takip ederek Sarıkamış’a geliyor. Kışın Sarıkamış sarıçam ormanlarında kış uykusuna yatan boz ayılar, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle kış uykusundan erken uyandı.

boz-ayi-son-dakika-haberleri

Uykudan uyan boz ayılar, soluğu Sarıkamış merkeze 5 kilometre uzaklıkta bulunan ilçe çöplüğünde aldı. Çöplüğe yavrularıyla birlikte gelen ayılar, burada bir süre yiyecek arayarak karnını doyurdu. Karınları doyuran ayılar bir süre sonra geldikleri yoldan ormana geri döndü.

Son güncelleme: 12:17 05.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more