Sözcü Plus Giriş

Kar, yağmur, sel, buzlanma uyarısı!

Türkiye'nin güneydoğusunda yarın kuvvetli yağmur ve sağanak, doğu kesimlerinde ise yağmur, karla karışık yağmur, kar ve buzlanma bekleniyor - Ani sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı yetkililerden ve vatandaşlardan dikkatli ve tedbirli olmaları istendi. İşte son dakika hava durumu tahminleri ve uyarılar...

14:12 -
Kar, yağmur, sel, buzlanma uyarısı!

Türkiye’nin güneydoğusunda yarın kuvvetli yağmur ve sağanak, doğu kesimlerinde ise yağmur, karla karışık yağmur, kar ve buzlanma tahmin ediliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, yarın ülkenin güneydoğu kesimlerinde meydana gelecek yağışların Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Batman, Siirt, Şanlıurfa’nın ve Elazığ’ın doğusunda kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor. Meydana gelebilecek ani sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı yetkililerden ve vatandaşlardan dikkatli ve tedbirli olmaları isteniyor.

YARINDAN İTİBAREN BAŞLIYOR

Ülkenin doğu kesimlerinde de yarından itibaren meydana gelecek yağışların Erzurum, Bayburt ve Gümüşhane’de kar, Bingöl, Bitlis, Muş, Erzincan’ın ve Tunceli’nin doğusunda yağmur ve karla karışık yağmur, bin 500 metre ve üzeri rakımlı yerlerde kar şeklinde olması öngörülüyor. Meydana gelebilecek buzlanma, ulaşımda aksamalar ve görüş mesafesinde azalma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması önem taşıyor. Karadeniz ile İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye çevreleri ve Kırklareli’nin kıyı kesimlerinde de yağış bekleniyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Karadeniz’in iç kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın Kıyı Ege’de kuzey ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 kilometre/saat) esmesi öngörülüyor.

GİRESUN’DA ETKİLİ KAR YAĞIŞI

Giresun’da hava sıcaklıklarının düşmesiyle yüksek kesimlerde kar yağışı başladı. İl genelinde sahil kesimde yağmur, yüksek rakımlı bölgelerde ise kar yağışı etkili oluyor. Giresun-Sivas kara yolu üzerinde bulunan 2200 rakımlı Eğribel geçidinde de kar yağışının başladığı, Karayolları ekiplerinin, ulaşımın aksamaması için çalışmalarını sürdürdüğü öğrenildi. Giresun Valiliği ise yazılı açıklamasında, kentte bugün ve yarın kuvvetli yağış beklendiğini belirtti. Yağış toplamının metrekarede 100 kilograma ulaşacağının tahmin edildiği kaydedilen açıklamada, sel, su baskını, heyelan ve yüksek kesimlerde kardan dolayı buzlanma ve ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Son güncelleme: 09:54 15.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more