Sözcü Plus Giriş

2018 Ramazan imsakiyesi: Kars, Ardahan, Iğdır sahur ve iftar vakti ne zaman? İşte iftar saati…

Her yıl tarihi değişiklik gösteren Ramazan ayı bu sene 15 Mayıs gecesi başlıyor. 16 Mayıs'ta ise ilk iftarlarını idrak edecek olan müslümanlar iftara kaç saat kaldı araştırıyor. Kars, Iğdır, Ardahan iftar saati yazımızın devamında. İllere göre değişiklik gösteren sahur ve iftar vakitlerini dilediğiniz ili seçerek haberimizden öğrenebilirsiniz. Peki Kars, Ardahan, Iğdır sahur ve iftar vakti ne zaman? İşte ayrıntılar...

Güncellenme: 12:29, 01/03/2019
2018 Ramazan imsakiyesi: Kars, Ardahan, Iğdır sahur ve iftar vakti ne zaman? İşte iftar saati…

Diyanet İşleri başkanlığı 2018 imsakiyesini resmi internet sitesinden duyurdu. Kars, Ardahan, Iğdır’da yaşayan vatandaşlar sahur ve iftar vakitlerini merak ediyor ve internet üzerinden araştırmalarını sürdürüyor. Peki Kars, Ardahan, Iğdır  sahur ve iftar vakti ne zaman? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın duyurduğu 2018 imsakiyesi…

KARS, ARDAHAN VE IĞDIR İÇİN SAHUR VE İFTAR VAKTİ

2018 KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Ramazan ayının 27. gecesi İslam âleminde Kadir Gecesi olarak bilinir ve kutlanır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı 2018 yılı dini günler takvimine göre İslam aleminin en kutsal gecesi olan Kadir Gecesi bu yıl, 10 Haziran Pazar günü idrak edilecek.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Üç gün sürecek Ramazan Bayramı’nın ilk günü 15 Haziran Cuma gününe denk gelecek.

KARS İMSAKİYESİ

RAMAZAN AYINDA TUTULAN ORUCUN ÖNEMİ

Bakara Suresi'ne göre Kur'an'ın İslam peygamberi Hazreti Muhammed'e (sav) gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:

“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! ” (Bakara 185)

Bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır.

İlginizi Çekebilir2018 Ramazan imsakiyesi: İlk iftara ne kadar kaldı, ilk oruç saat kaçta açılacak? (İl il iftar vakitleri, saatleri)2018 Ramazan imsakiyesi: İlk iftara ne kadar kaldı, ilk oruç saat kaçta açılacak? (İl il iftar vakitleri, saatleri)
Yayınlanma Tarihi:09:24,