Sözcü Plus Giriş

Karşı davasında 5 tutuklama talebi

Kapanan Karşı gazetesi çalışanları hakkında İstanbul Cumhuriyet başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Ağır Ceza mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamenin kabul edilmesiyle birlikte FETÖ’nün gizli haberleşme programı Bylock’u kullandığı belirtilen Alaaddin Akkaşoğlu, Değer Özergün, Mehmet Aydoğmuş, Onur Kala ve Murat Kazancı hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

Can ÖZÇELİK
12:18 -
Karşı davasında 5 tutuklama talebi

11 sanıklı iddianamede, Alaaddin Akkaşoğlu, Değer Özergün, Ufuk Köroğlu, Mehmet Aydoğmuş, Onur Kala,  Murat Kazancı, Emrah Direk'in “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” suçundan yargılanması talep edildi. İddianamede bu sanıklardan Değer Özergün, Ufuk Köroğlu'na ayrıca “Terörle Mücadelede Görev Almış Kişileri Hedef Göstemek” suçundan da ceza verilmesi istenildi.

5 sanığa ise “Silahlı Terör Örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek isteyerek yardım etme” suçlaması yapıldı.

GİZLİ TANIK KİMLİĞİNİ AÇIKLADI

İddianamede sanık  Turan Ababey’in, gizli tanık “Ayçiçeği”nin kendisi olduğunu beyan ettiği de belirtildi. Ababey'in savcılığa başvurarak açık kimlik bilgileri ile ifade vereceğini söylediği ifade edildi.

Gizli tanığın verdiği şu beyan da İddianamede yer aldı: “Karşı gazetesi, Gezi olaylarından yaklaşık 6 ay sonra yayına başladı. Haberleri TUSKON’un danışman firmasından ‘Yusuf’ isimli kişi getiriyordu. Yusuf, getirdiklerini Eren Erdem’e veriyordu. Aynı şekilde CD’leri Emre Erciş ve Ufuk Köroğlu’na getiriyordu. Haberler, bazen CD şeklinde, bazen dosya kağıdı şeklinde gizli belge olarak geliyordu. Bu haberlerin bazıları TUSKON’un danışman firmasından gönderilen çiçeklerin saksısına CD şeklinde saklanarak geliyordu. Bazen de çikolataların içerisinde CD’ler gönderiliyordu. Bunları genellikle kuryeyle gönderiyorlardı. Danışman firmasından Yusuf da zaman zaman gazeteye geliyordu. Gazetenin sahibiyle zaman zaman bazı belgelerin yayınlanıp yayınlanmaması hususunda ters düştükleri oluyordu. Gazetenin sahibi Turan, gizli ve kritik belgelerin yayınlamasını istemiyordu. Eren Erdem ise ısrarla yayınlanmasını istiyordu. Mehmet Bozkurt da böyle kritik belgelerin yayınlanmasını istemiyordu. Bunun üzerine Eren Erdem gazetenin sahibi Turan’a, ‘Bunlar hükümeti düşürecek, Erdoğan’ı Lahey’de savaş suçlusu olarak yargılatacak belgeler, bunları yayınlarsak TUSKON size yardımcı olur, size yeteri kadar para verir, zengin olursun.’ diyordu.”

İddianamede, sanıklardan Mehmet Aydoğmuş’un da 23 Aralık 2015’te, Kumluca 1. Asliye Hukuk Mahkemesi kararıyla “Muhammet Fethullah” olan isimini “Mehmet” olarak değiştirdiği bilgisine yer verildi.

TELEFONUNU ORTAK KULLANIMA AÇTI BYLOCK YÜKLEDİLER

İddianamede sanık Mehmet Bozkurt'un telefonu ortak kullanıma açması sonucu sanık Murat Kazancı tarafından Bylock uygulamasına bağlanıldığı ifade edilerek şu tespitlere yer verildi: “Şüphelinin kullandığı GSM hattı ile Bylock uygulamasına bağlantı sağlandığı tespit edilmiştir. Ancak uygulamanın kullanım tarihleri özellikle dikkat çekici bulunmuştur. Zira örgüt üyelerince yoğun kullanılan süreç içerisinde şüphelinin hattı ile 29 Ağustos 2014 günü 828 defa ve 4 Eylül 2014 günü 214 defa bağlantının sağlandığı arada herhangi bağlantının olmadığı anlaşılmıştır. Bu durum savunmasını destekler mahiyette görülmüş şüphelinin ortak kullanıma açması sonucu yanında bulunan diğer şüpheli Murat Kazancı tarafından şüphelinin hattı ile Bylock uygulamasına bağlanıldığı kanaatine varılmıştır.Bu deliller uyarınca şüphelinin örgüt amacı doğrultusunda yayınların yapıldığı gazetedeki pozisyonu örgüt üyeliği için yeterli görülmemiş ancak örgüte yardım olarak değerlendirilmiştir.”

Son güncelleme: 15:03 02.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more