Kars’ta kaz ölümleri yeniden başladı!

Kars’ta geçen yıl başlayan ve binlerce kazın telef olmasının ardından kontrol altına alınan kaz ölümleri yeniden başladı.

Kars’ta kaz ölümleri yeniden başladı!

Kars’taki bir çiftlikte yaklaşık bin 500 kazın hastalık nedeniyle öldüğü iddia edildi.

 

Kentte kaz besiciliği yapan Fatma Nagaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, çiftliğinde 5 bine yakın kaz bulunduğunu söyledi.

Foto: İHA

Foto: İHA

“ÇARESİ YOK DİYORLAR”

Yaklaşık bir aydır kazlarının yakalandıkları bir hastalık nedeniyle ölmeye başladığını belirten Nagaş, “Ürettiğim 5 bin kazdan, bin 500 tanesi telef oldu. Çaresi yok diyorlar. Sabah açıyorsun bir şey yok, öğlen iki ayağının feri kesiliyor çöktüğü yerde ölüyor kalıyor hayvan, günde 5 tane de ölüyor. 1 tane de ölüyor, belli olmuyor. Çünkü belli olmadığı içinde bir şey yapamıyoruz. Önlemi alınacak bir durum yok” dedi.

Foto: İHA

Foto: İHA

“CEBİMDE PARA KALMADI”

Yetkililerden yardım isteyen Nagaş, “Tarım müdürlüğüne gidiyorum, ‘Aşı üretilecek’ diyorlar. Aşı yapılana kadar kepenk kapatacağım o zaman. Kepenk kapatıp gittikten sonra ne kıymeti var. Günde 500 kilogram arpa yediriyorum, cebimde param kalmadı.” ifadelerini kullandı.

kars-ihaa

Foto: İHA

Öte yandan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, olayla ilgili gerekli tedbirlerin alındığını, kümes hayvancılığıyla ilgili olağanüstü bir durum bulunmadığını, dezenfekte çalışmaları yürütüldüğünü kaydetti. AJANSLAR

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...