Sözcü Plus Giriş

Keman sanatçısı ‘asli’ değil ‘tali’ kusurlu

Kadıköy Bağdat Caddesi’nde art arda meydana gelen kazalarda keman sanatçısı Okan Arıkan ile Harun Arslan’ın ölümüne neden olduğu gerekçesiyle iki araç sürücüsünün yargılandığı davada, 3’üncü bilirkişi raporu mahkemeye sunuldu. Raporda, önceki bilirkişi raporlarının aksine, keman sanatçısı Okan Arıkan’ın “asli” değil “tali” kusurlu olduğu kaydedildi.

Sevgim Begüm YAVUZ
13:41 -
Keman sanatçısı ‘asli’ değil ‘tali’ kusurlu

İstanbul Bağdat Caddesi'nde 30 Nisan 2016'da sabaha karşı meydana gelen ilk kazada, Orkun Efe Bardakçı'nın kullandığı araç, karşıdan karşıya geçmeye çalışan keman sanatçısı Okan Arıkan'a ve yol kenarında park halinde bulunan bir araca çarptı. Arıkan olay yerinde yaşamını yitirdi. Olay yerindeki meydana gelen ikinci kazada, çalışma sürerken Ezgi Aydın'ın kaza nedeniyle yolun sol şeridine bıraktığı aracını görüp manevra yapan Harun Arslan'ın kullandığı araç, yol kenarındaki ağaca çarptı ve sürücü Arslan kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Orkun Efe Bardakçı'nın keman sanatçısı Okan Arıkan'ın ölümüne, Ezgi Aydın'ın da Harun Arslan'ın ölümüne neden olduğunun belirtildiği olayda sürücüler hakkında “taksirle ölüme neden olma” suçundan 2'şer yıldan 6'şar yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Anadolu 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 10. celsesinde, kazada hayatını kaybedenlerin ailesi ve yakınlarının yanı sıra tutuksuz sanık Orkun Efe Bardakçı ile avukatı ve sanık Ezgi Aydın'ın avukatı salında hazır bulundu. Mahkeme hakimi duruşmada, celsede Karayolları Genel Müdürlüğü'nden istenen 3'lü bilirkişi raporunun dosyaya sunulduğunu belirtti.

KEMAN SANATÇISI ‘TALİ', ONA ÇARPAN ‘ASLİ' KUSURLU

Raporda, maktul yaya Okan Arıkan'ın kaza mahalli yakınında bulunan trafik ışıklarını kullanmadığı belirtilerek, “tali kusurlu” olduğu kaydedildi. Okan Arıkan'a çarpan aracın sürücüsü Orkun Efe Bardakçı'nın yüksek hızla seyredip, maktulü ışık ve sesli cihazlarla uyarmadığı, çarpmamak için yeterli olacak fren tatbikini yapmadığı için “asli kusurlu” olduğu belirtildi.

MAKTUL ‘ASLİ KUSURLU', SANIĞIN ‘KUSURU YOK'

Maktul sürücü Harun Arslan'ın kaza mahaline geldiğinde aşırı hızlı seyrettiği, önceden gerçekleşen kazadan ötürü yol durumunu ve mahal şartlarını dikkate alıp hızını azaltması gerekirken, etkili fren ve direksiyon tedbirine başvurmadığının belirtildiği raporda, “asli kusurlu” olduğu ifade edildi. Diğer sürücü Ezgi Aydın'ın durma eyleminin ise, her türlü trafik mecburiyeti nedeni ile durdurulma halleri kapsamında değerlendirilmesi nedeniyle “kusurunun bulunmadığı” kaydedildi.

Öte yandan daha önce alınan birinci ve ikinci bilirkişi raporunda, keman sanatçısı Okan Arıkan ve ona çarpan Orkun Efe Bardakçı ile kazada hayatını kaybeden Harun Arslan “asli kusurlu” bulunurken, Ezgi Aydın'ın “kusurunun bulunmadığı” belirtilmişti.
Mahkeme, taraf avukatlarının bilirkişi raporuna ilişkin beyanda bulunmaları için süre vererek, duruşmayı erteledi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more