Sözcü Plus Giriş

Kılıçdaroğlu: Adayımızın illa ki CHP üyesi olması şart değil

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Marmaris'e giderken uçakta soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu CHP'nin merakla beklenen cumhurbaşkanı adayıyla ilgili olarak "Adayımızın illa CHP üyesi olma gibi bir belirlemeye ihtiyacımız yok" diye konuştu.

Saygı ÖZTÜRK
Güncellenme: 09:46, 30/04/2018
Kılıçdaroğlu: Adayımızın illa ki CHP üyesi olması şart değil

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin cumhurbaşkanı adayı profilini şöyle çizdi: “Normalde işleyen sistemde yasama ve yürütmenin ayrı zamanlarda seçilmesi lazım. Seçilecek kişi, Türkiye’yi yönetecek. Ekonomide, eğitimde, dış politikada, demokraside, toplumsal barışta geldiğimiz nokta belli. Türkiye’nin 5 temel sorununu çözecek güçlü ve bilge bir iradeye ihtiyacımız var. Toplumu ayrıştırmadan, kutuplaşmadan, herkesin cumhurbaşkanı olma özelliği olan. Adayımızın illa CHP üyesi olma gibi bir belirlemeye ihtiyacımız yok.”

İKİNCİ TURDA YÜZDE 60’LA ALIRIZ

Kılıçdaroğlu, “İlhan Kesici ve Yılmaz Büyükerşen’in adları öne çıkıyor. Bu iki isim çıkmazsa şaşırır mıyız” sorusuna, “Partimiz içinde bu sorunları çözecek çok kişi var. Kesici de Büyükerşen de bu kapasiteye sahip insanlar” karşılığını verdi. Sözlerini, “Bana göre partili cumhurbaşkanı olmamalı. Genel başkan olarak aday olmayacağımı aylar önce söyledim. Demokrasiyi savunanlar bu seçimi alacak. Seçimi de yüzde 60 ile ikinci turda alırız” diye sürdürdü.

15 VEKİL ELBETTE DÖNECEK

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’den istifa edip İYİ Parti’ye geçen milletvekillerinin durumuna ilişkin de açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu 15 vekille ilgili olarak, “15 milletvekili elbette geri dönecekler. Belli bir görev için oraya gittiler. Biz demokrasiye karşı kurulan bir kumpası, oyunu bozmak için o arkadaşlarımızı görevlendirdik” diye konuştu CHP lideri Türkiye’de bugün iki yürütme organı bulunduğunu da savundu. “Bu sebeple ülkede fiilen paralel devlet var” dedi.

30 BİN SANDIK KRİTİK

Kılıçdaroğlu, 24 Haziran’da sandık güvenliğinin ve oy kullanmanın önemine işaret etti. Kılıçdaroğlu “Sandıklarda güvenceyi sağlayacağız. Partiler, barolar, sivil toplum örgütleri harekete geçti. 100 bin sandıktan, 30 bini kritik. Büyük şehirlerde sandık güvencesi sağlanıyor. Kırsalda sorun var. En az 60 bin gönüllüye ihtiyaç var. ‘Ülkenin her yerine gidip sandıkta beklerim’ diyenler, CHP Parti Meclisi üyesi Mehmet Ali Çelebi’nin yürüttüğü platforma başvursun.”

Yayınlanma Tarihi:09:44,