Kilis’e ikinci roketli saldırı! 2 kişi öldü, çok sayıda yaralı var

Suriye'nin Afrin kentindeki terör örgütü PKK/YPG mevzilerinden ateşlenen iki roketten biri, dün saat 18.15'te Kilis'in Cumhuriyet Caddesi'nde bulunan tarihi Çalık Camisi'ne, diğeri de 25 dakika sonra saat 18.40'ta 100 metre uzaklıktaki Kazım Karabekir Mahallesi'ne düşüp patladı. Gelen son dakika bilgisine göre saldırıda yaralılardan bir kişi daha hayatını kaybetti. Böylece saldırıda şimdiye kadar iki kişi hayatını kaybederken yaralı sayısının 11 olduğu belirtildi. Öte yandan Kilis’e atılan roket sonrasında, fırtına obüsleriyle misli ile karşılık verildi.

Roketlerden ilki Çalık Camisi’nin kubbesine isabet edip gürültüyle patladı. Camide büyük hasar oluştu. Saat 17.56’da okunan ezan sonrası gelip akşam namazını kılan cemaatten 8 kişi, camiden çıktıkları sırada yaralandı.

 

Camide can pazarı yaşanırken, olay yerine kısa sürede sağlık ve güvenlik ekipleri sevk edildi. Yaralılar ambulanslarla hastanelere taşınırken, güvenlik güçleri olası yeni bir saldırıya karşı caddedeki vatandaşları uyarıp uzaklaştırdı. Patlayan roketle kubbesi açılan cami, harabeye döndü.

resimid_4500458

Bundan 25 dakika sonra saat 18.40’ta, tarihe camiye 100 metre uzaklıktaki Kazım Karabekir Mahallesi’ne bir roket daha düşüp patladı. Bu saldırıda ise 4’ü çocuk 5 kişi dumandan etkilendi. 5 kişi de hastaneye kaldırıldı.

resimid_4500588

VALİ: KENT MERKEZİNE 2 ROKET DÜŞTÜ

Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan, 100 metre mesafeyle kent merkezine iki roket düştüğünü belirterek, “Biri namaz sırasında camiye düştü. Burada 8 yaralımız var, 2’sinin durumu ağır. Daha sonra 100 metre ilerisinde Kazım Karabekir Mahallesi’ne 1 roket daha düştü. Burada da çıkan dumandan etkilenen 4’ü çocuk 5 kişi hastaneye kaldırıldı. 2 ağır yaralımız var” dedi.

resimid_4500589

1 KİŞİ KURTARILAMADI

Vali Tekinarslan’ın açıklamasından bir süre sonra, hastaneye kaldırılan ağır yaralılardan 1’i, doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı.

resimid_4500593

Saldırının ardından roketlerin ateşlendiği bölge, güvenlik güçlerince tespit edilerek, sınırda konuşlu topçu birlikleri tarafından ateş altına alındı.

ÖLÜ SAYISI 2’YE YÜKSELDİ

Suriye’nin Afrin kentindeki terör örgütü PKK/YPG mevzilerinden ateşlenen ve Kilis’te camiye düşen roketle yaralanan Suriyeli Tarık Tabak da hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Caminin kubbesine isabet eden roketle yaşamını yitiren diğer kişinin ise Muzaffer Aydemir olduğu belirlendi. 11 yaralının tedavilerine ise hastanelerde devam ediliyor.

resimid_4500594

 

KİLİS VALİLİĞİ: SALDIRIDA İKİ KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Kilis Valiliği, Kilis'in merkezine düzenlenen roket saldırıları sonucunda iki kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kilis Valiliği, düzenlenen roket saldırılarına ilişkin açıklama yaptı.

Buna göre, atılan iki roketin Kilis'in merkezinde bulunan bir cami ve konuta isabet ettiği kaydedildi. Saldırı sırasında camide akşam namazını kılmakta olan biri Türk ve biri Suriyeli iki kişi hayatını kaybetti. Camide altı, konuta isabet eden roket saldırısı sonucunda ise beş kişinin hafif şekilde yaralandığını bildirilen açıklamada yaralananların tedavi altına alındığı belirtildi.

OBÜSLER KARŞILIK VERDİ

Camiye isabet eden ve 8 kişinin yaralandığı olay sonrasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Öncüpınar Sınır Kapısı’nda bulunan birliğinden fırtına obüsleriyle çok sayıda atış yapıldı.

 

Fırtına obüs topları ve çok namlulu silahlarla terör örgütü mevzileri ateş altına alındı. Gecenin karanlığı Türk Silahlı Kuvvetlerinin yaptığı atışlarla aydınlandı.

resimid_4500595resimid_4500596resimid_4500648