Kimyasal hadım nedir? Nasıl uygulanır? Cinsel saldırlara karşı kimyasal hadım gündemde

Kimyasal Hadım nedir? sorusu bugün araştırılan konuların başında geliyor. Geçtiğimiz haftadan beri tüm Türkiye tek yürek olup cinsel saldırılara karşı tepkisini gösteriyor ancak yetmez! Tepkiler sonrası bir hamle de hükümet kanadından geldi. Adalet Bakanı kimyasal hadımın gündemlerinde olduğunu duyurdu. Cinsel saldırı suçlarında kullanılmak üzere tasarlanan ve ilaçla tedavi kapsamında değerlendirilen Kimyasal Hadım tam olarak nedir? Kimyasal hadım nasıl uygulanır? sorularının yanıtını haberimizde bulabilirsiniz...

Kimyasal hadım nedir? Nasıl uygulanır? Cinsel saldırlara karşı kimyasal hadım gündemde

Adana’da yaşanan içler acısı tecavüz vakasından sonra kimyasal hadım yeniden gündemde.  Kimyasal hadım; Birleşik Krallık, Polonya, Moldova, Estonya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Hindistan, İsrail, Rusya, Güney Kore gibi ülkelerde yakın zamanlarda çeşitli cinsel saldırı vakalarında kullanıldı.

Kimyasal hadım yönteminde çeşitli kimyasallar kullanılarak yapılan hadım etme işleminde mahkumlara belirli aralıklarla ilaç veriliyor. Hükümet tarafından dillendirilen kimyasal hadım ile ilgili merak edilenleri derledik. Kimyasal Hadım ne demek? Kimyasal hadım nasıl kullanılır? İşte yanıtları…

KİMYASAL HADIM YÖNTEMİ NEDİR VE NASIL UYGULANIR?

Kimyasal hadım yönteminde diğer hadım şekillerinde olduğu gibi penis ve testisler kesilmiyor. Kimyasal hadım yönteminde çeşitli kimyasallar kullanılarak yapılan hadım etme işleminde mahkumlara belirli aralıklarla ilaç veriliyor. Haplar ve iğneler sayesinde cinsel saldırı suçunda bulunan suçlunun testosteron hormonu azaltılıyor ve cinsel isteği ortadan kaldırılıyor.

kimyasal hadım nedir

DÜNYADA KULLANAN ÜLKELER

Türkiye’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kimyasal hadım; Birleşik Krallık, Polonya, Moldova, Estonya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Hindistan, İsrail, Rusya, Güney Kore gibi ülkelerde yakın zamanlarda çeşitli cinsel saldırı vakalarında kullanıldı.

Adalet Bakanı Gül'den 'kimyasal hadım' açıklaması! İlginizi Çekebilir Adalet Bakanı Gül'den 'kimyasal hadım' açıklaması!

KİMYASAL HADIM İLE İLGİLİ DAHA ÖNCE ATILAN ADIMLAR

Ceza İnfaz Kanunu'da yapılan değişiklikle cinsel dokunulmazlığa karşı suçlarda verilecek cezalar belirlenmiş, uygulmaya ilişkin yönetmelik çıkarılması düzenlenmişti. Yasada belirtilen bazı durumlar hariç bu suçlardan dolayı hapis cezasına mahkûm olanlar hakkında, cezanın infazı sırasında ve koşullu salıverildikleri takdirde denetim süresi içinde, şu tedavi veya yükümlülüklerden bir veya birkaçına infaz hâkimi tarafından karar verilmesi hükme bağlanmıştı:

a) Tıbbi tedaviye tabi tutulmak

b) Tedavi amaçlı programlara katılmak

c) Suçun mağdurunun oturduğu ve çalıştığı yerleşim bölgesinde ikamet etmekten yasaklanmak

d) Mağdurun bulunduğu yerlere yaklaşmaktan yasaklanmak

e) Çocuklarla bir arada olmayı gerektiren bir ortamda çalışmaktan yasaklanmak

f) Çocuklar hakkında bakım ve gözetim yükümlülüğünü gerektiren faaliyet icra etmekten yasaklanmak

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...