Sözcü Plus Giriş

Kırklareli’de bayram namazı kaçta? İi il Ramazan 2018 bayram namazı saatleri…

Bayram namazı kaçta? Kırklareli’nde bayram namazı kaçta kılınacak, 6 ilçesi bulunan Kırklareli'de vatandaşlar bayram namazı saat kaçta kılınacak sorusuna cevap arıyor. Ramazan bitiyor ve herkes ramazan bayramını bekliyor. Milyonlarca insanın camileri dolduracağı bayram namazı saat kaçta kılınacak? Yılda iki kez kılınan bayram namazı nasıl kılınır?

Güncellenme: 16:42, 14/06/2018
Kırklareli’de bayram namazı kaçta? İi il Ramazan 2018 bayram namazı saatleri…

Bayram namazı Kırklareli'de saat kaçta kılınacak? İl il bayram namazı vakitlerini ve Kırklareli bayram namazı vaktini haberin devamında bulabilirsiniz. Oruçlar tutuldu, iftarlar yapıldı, sıra bayram kutlamaya geldi. İşte yılda iki kere kılınan ve çabuk unutulan bayram namazı nasıl kılınır ve bayram kutlamalarında neler yapılır sorularının cevabı…

Kırklareli için bayram namazı saati: 06:22

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ

RAMAZAN BAYRAMI MI ŞEKER BAYRAMI MI?

Ramazan ayın ın sonundaki dini bayram için Türkiye’de iki isimlendirme kullanıla gelmiştir. Ramazan bayramı ve şeker bayramı. Ramazan Bayramı kalıbı bu bayram Ramazan ayının sonunda kutlanmasından ileri gelmektedir. Peki neden şeker bayramı da denmektedir? Bu bayram Osmanlı döneminde Iyd-ı Fıtır olarak adlandırılmaktaydı. Iyd kelimesi bayram anlamına gelir. Fıtır ise fıtır sadakası ya da fitre olarak bilinen oruç tutamayacak durumdaki Müslümanların verdiği sadakadır ki şükür sadakası olarak da bilinir. Murat Bardakçı’nın dile getirdiği bir teoriye göre şükür kelimesi şekere dönüşmüş ve şükür bayramı zamanla şeker bayramı olmuştur. Diğer bir teori de bu adlandırmanın bayramda şekerleme geleneğinden kaynaklanmasıdır.

Kırklareli’de bayram namazı saat kaçta? İşte Kırklareli bayram namazı saati! (2016 Ramazan Bayramı)

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR, KAÇ REKATTIR?

2 rekat olan Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Ramazan Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir. İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhuekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını tekrarlar. Sonrasında imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de onu takip eder. Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynı şeyi yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler. Bu rekat imamla birlikte rükû ve secde edilirek bitirilir.İlk rekatın ardından 2. rek’âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de bunu tekrarlar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Ardından imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir. Sonra, imam minber’e çıkarak “Bayram hutbesi”ni okur. Hutbenin ardından dua edilir. Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için “İki salla bir bağla üç salla bir yat.” şeklinde bir tekerleme de üretilmiştir.