Kızılay Başkanından çok önemli uyarı: Kan ihtiyacı bulunmuyor, hastanelere gitmeyin

Tekirdağ'da meydana gelen tren kazasıyla ilgili Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık'tan çok önemli bir açıklama geldi. Tren faciasının ardından sosyal medyada yayılan kan ihtiyacı haberlerine itibar edilmemesi gerektiğini ifade eden Kınık, "Kan ihtiyacı olduğu iddia edilerek hastaneye yönlendirilen vatandaşlarımız, nakledilen hastalarımızın erişimlerinde sıkıntı oluşturuyorlar. Lütfen yetkili kurumlar dinlensin. Kan ihtiyacı bulunmuyor" dedi.

Kızılay Başkanından çok önemli uyarı: Kan ihtiyacı bulunmuyor, hastanelere gitmeyin

Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, Tekirdağ’da meydana gelen tren faciasının ardından katıldığı televizyon programında  önemli açıklamalarda bulundu. Kurtarma ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Kınık, “Biz de yaralı sayısı, kan ihtiyacını öngörerek hemen Avrupa Bölge Kan Merkezimizden kan sevkıyatlarını olası hastanelere yönlendirdik. Çorlu Devlet Hastanemizde 126, Namık Kemal’da 146, Tekirdağ Devlet’te 187, Sadi Konuk’ta 129 ünite kanımız var. Şu an itibariyle kan ihtiyacı bulunmuyor. Ama vatandaşlarımız, Çorlu’daki Silivri’deki Tekirdağ’daki kan merkezlerimizi açtık. Kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımız buraya gelebilirler ama şu an için hastanelerdeki durum stabil” dedi.

Son Dakika... Tekirdağ'da tren devrildi! Sağlık Bakanlığı: 10 ölü 73 yaralı var İlginizi Çekebilir Son Dakika... Tekirdağ'da tren devrildi! Sağlık Bakanlığı: 10 ölü 73 yaralı var

“KAN İHTİYACI KARŞILANMIŞ DURUMDA”

“Çorlu Belediye Başkanlığımız bir kan ihtiyacında bulunmuş ama bu konudaki duyuruları yetkili kurullara bıraksınlar” diyen Kınık, “Kızılay, AFAD ve Valilik ve Sağlık Bakanlığımız bu konularla alakalı duyuruları yaparlar. Vatandaşlarımız hastanelere gittiklerinde, hastanelerdeki acil servislerin yolları ve önleri bu anlamda bloklanıyor. Ve yaralıların girişi çıkışı engelleniyor. Dolayısıyla kan bağışları hastanelerde yapılmıyor. Kan ihtiyacı olduğu iddia edilerek hastaneye yönlendirilen vatandaşlarımız, nakledilen hastalarımızın erişimlerinde sıkıntı oluşturuyorlar. Lütfen yetkili kurumlar dinlensin. Sosyal medya gibi yerlerde bilgi kirliliğine de bu şekilde mani oluruz. Şu an kan ihtiyaçları karşılanmış durumda” ifadelerini kullandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...