Sözcü Plus Giriş

Kocaeli’de ‘Asya kaplan sivrisineği’ için seferberlik başlatıldı

Kocaeli’de son günlerde yaşanan sivrisinek saldırısına karşı belediyeler harekete geçti. Kartepe ve İzmit ilçelerinde 'Asya kaplan sivrisineği'nin görülmesi üzerine ilaçlama çalışmaları başlatıldı. 'İstila' ile ilgili dün Sözcü'ye konuşan Kocaeli Tabip Odası Başkanı Zeki Hamşioğlu “.. Bu yıl karşımıza çıkan sivrisinek türü alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor ancak ölümcül bir etkisi yok. Yeteri kadar ilaçlama yapılıyor mu bilmiyoruz." diye yerel yönetimleri eleştirmişti.

15:23 -

Son günlerde özellikle İzmit ve Kartepe ilçelerinde çoğalan sivrisineklerin ısırdığı bazı kişiler hastanelere başvurdu. Sivrisineklerin ısırdığı yerlerde aşırı kaşıntı ve ödem oluştuğu belirtildi.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri sivrisineklerin ürediği bölgelerde ilaçlama yaptı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 66 kişiden oluşan 21 ekibi, sineklerin üreme alanları olan kanal, kanalet, göl, gölet, dere, rögar, foseptik gibi yerlerde ilaçlama çalışmaları gerçekleştiriyor.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

Kartepe Belediyesi ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, rahatsızlıklara neden olan sivrisineğin türünün ‘Asya kaplanı sivrisineği’ olduğunu belirterek, vatandaşları uyardı. Açıklamada, Güneydoğu Asya’da birçok tropikal hastalığın kaynağı olarak gösterilen ‘Asya kaplan sivrisineği’nin iklim değişikliği ile birlikte Avrupa’dan sonra Türkiye’de de görülmeye başlandığı belirtildi. Kartepe’de bazı bölgelerde söz konusu sivrisineğin görülmesi sonrasında ekiplerin harekete geçerek, ilaçlama yaptığı ve vatandaşlara uyarılarda bulunduğu belirtildi. Yetkililer, vatandaşlara da uyarıda bulunarak, sivrisineklerin üremesine olanak sağlayan her türlü su birikintisi ile kova, bidon, saksı altı, atık lastik gibi malzemelerde su birikmesinin önlenmesi, üstlerinin kapatılması veya biriken suların sık sık değiştirilmesi gerektiğini bildirdi. Hayvan su yalaklarının ve çeşmelerin çevresindeki su birikintilerinin giderilmesi ve bunların akar hale getirilerek kokunun önüne geçilmesi istendi.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

ÇİFTÇİLERE UYARI

Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü yetkilileri, ilçe genelinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların ‘Asya kaplan sivrisineği’ konusunda çok dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Söz konusu sineğin ısırmasıyla vücutta ödeme neden olduğu kaydedilirken, her türlü şartta üremeye yatkın olmasından dolayı da çok dikkatli olunması istendi. Özellikle ahırların kireçlenmesi gerektiği belirtildi.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

TABİP ODASI BAŞKANI ELEŞTİRMİŞTİ

Kocaeli Tabip Odası Başkanı Zeki Hamşioğlu sinek vakalarındaki artışla ilgili dün Sözcü’ye konuşmuş “Yeteri kadar ilaçlama yapılıyor mu bilmiyoruz. Son zamanlarda biliyorsunuz her gün yağmur yağdığı için her tarafta su birikintileri oluştu. Bu su birikintileri de sivrisineklere yol açtı. Sivrisinekle mücadele de iki temel unsur var; ilaçlama ve üreme alanlarının yani su birikintilerinin kurutulması. Bu yıl karşımıza çıkan sivrisinek türü alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Ölümcül bir etkisi yok. Söz konusu reaksiyonlar ilaçlarla tedavi edilebiliyor. İlaçla tedavi tabii son aşama. Öncelik olarak yeterli ilaçlama ve su birikintilerindeki yumurtlama alanlarına müdahale gerekiyor” demişti. (Sözcü, Ajanslar)

İLGİLİ HABERKocaeli'nde sivrisinek istilasıKocaeli'nde sivrisinek istilası
Son güncelleme: 15:47 09.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more