Sözcü Plus Giriş

Konsolosluk çalışanlarına ‘ölüm’ soruları

Cemal Kaşıkçı olayı ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 5 Türk konsolosluk çalışanı daha ifade verdi. Tanıklar "Cemal Kaşıkçı'yı gördünüz mü? Olay günü binada olağaüstü bir durum yaşandı mı? Arbede sesi duydunuz mu?" gibi sorulara yanıt verdiler. Öte yandan Başkonsolosun yanında sadece eşinin olduğu çocuklarının ise Türkiye’de kaldığı ancak konolosluk konutunda olmadığı öğrenildi.

Can ÖZÇELİK
10:57 -

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na 2 Ekim günü girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında ifade veren konsolosluk çalışanları olay gününde neler yaşadıklarını anlattı.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Çalışanlar, savcılığın kendilerine, “Cemal Kaşıkçı'yı gördünüz mü? Konsolosluğa giren 15 kişiyi gördünüz mü? 2 Ekim günü olağanüstü bir durum var mıydı? Arbede sesi duydunuz mu? O gün neredeydiniz. Kaç yıldır konsoloslukta çalışıyorsunuz” şeklindeki sorular yönelttiğini söylediler.

“BİZ KAŞIKÇI'YI GÖRMEDİK”

2 Ekim günü olağanüstü bir durumla karşılaşmadıklarını söyleyen çalışanlar, “Cemal Kaşıkçı'yı görmedik. Zaten bizim çalıştığımız yer giriş katının altında. Konsoloslukta görevli olan kişiler kendi bölümleri dışına zaten başka bir bölüme giremezler. O yüzden kapıdaki ve içerideki arama noktasında çalışan güvenlikler dışında nereye geldiyse o bölümde çalışan kişiler Cemal Kaşıkçı'yı görmüştür” dedi.

“MESAİ 15.30'DA BİTİYOR”

Mesai saatlerinin sabah 09.00'da başlayıp 15.30'da bittiğini ifade eden konsolosluk çalışanları Cemal Kaşıkçı'nın Başkonsolosluğa girdiği gün olağanüstü bir durum yaşanmadığını aktardı.

KENDİ GİTTİ ÇOÇUKLAR KALDI

Öte yandan ülkesine dönen Başkonsolosun yanında sadece eşinin olduğu, çocuklarının ise Türkiye'de kaldığı ancak konsolosluk konutunda olmadığı öğrenildi.

45 ÇALIŞAN TANIK OLARAK DİNLENECEK

Türk ve yabancı olmak üzere 45 konsolosluk çalışanı, tanık sıfatıyla ifadeye çağrılmış, bu isimlerden 20'si cuma günü savcılığa giderek ifade vermişti.
Bugün de 5 Türk konsolosluk çalışanı ifade vermek üzere adliyeye geldi.  Sabah saatlerinde Çağlayan Adliyesi'ne gelen tanıklar soruşturma savcısına bildiklerini anlattılar.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:59 22.10.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more