Sözcü Plus Giriş

Konsolosluktaki ikinci arama sona erdi

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda gece başlayan ikinci arama çalışmaları 9 saatin ardından sabah 05:00 itibariyle sona erdi. Olay yeri inceleme ekiplerinin üzerindeki kırmızı lekeler dikkat çekti. İşte arama çalışmalarının tüm detayları...

Fatma VURGUN
09:42 -

İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na iki hafta önce girmesinin ardından kendisinden haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili soruşturma sürüyor.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na ait konutta inceleme yapan olay yeri inceleme ekipleri, konutun bahçesinde yoğunlaştı. Konsolosun konutuna gelen itfaiye ekiplerinin de su kuyusunda arama yapabilmek için ekiplere yardımcı olduğu açıklandı. Yaklaşık 9 saat süren incelemeler 01.48’te sona erdi. Konuttan ayrılan ekipler, bir kez daha Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğuna geçti. Başında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen bir başsavcıvekili ve bir cumhuriyet savcısının bulunduğu ekipler, incelemelerin ardından saat 05:00 itibariyle konsolosluk binasından ayrıldı.

İTFAİYE GELDİ

Konuta, arkasında bir su motoru ve jeneratör bulunan bir itfaiye aracı geldi. Ekiplerin konutun bahçesinde bulunan su kuyusunda da inceleme yaptığı öğrenildi.

Ekipler sokak lambalarını söndürdü. FOTO: SÖZCÜ - FATMA VURGUN

Ekipler sokak lambalarını söndürdü. FOTO: SÖZCÜ – FATMA VURGUN

IŞIKLARI SÖNDÜRÜLDÜ

Konsolosun konutunda yapılan arama sırasında kullanılan mor ışığın çalışabilmesi için gerekli karanlığın sağlanmasına yönelik olarak sokak lambalarının kapatıldığı bildirildi.

Reuters

Reuters

DEDEKTÖR KÖPEK GELDİ

Ceset bulucu dedektör köpek Melo’nun konsoloslukta yaptığı aramanın bir benzerini de konsolosun konutunda yaptığı bildirildi.

Ceset bulucu köpek konutta. REUTERS

Ceset bulucu köpek konutta. Reuters

YENİ EKİP GELDİ

Başkonsolosluk konutunda incelemeler devam ederken, ikinci bir olay yeri inceleme ekibi daha konsolosluk binasına geldi. Olay yeri inceleme ekibinin başkonsolosluk binasının garajına daha önceden getirilen brandayı çektiği de görüldü.

DHA

DHA

9 SAAT SÜRDÜ

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan ortak çalışma grubundaki Türk yetkililerin Başkonsolosluk
konutundaki incelemeleri 9 saatlik çalışmanın ardından sona erdi. Konutta delil çalışmalarını tamamlayan ekipler, daha sonra bölgeden ayrıldı.

DHA

DHA

Konsolosluk binası ikinci kez arandı

Öte yandan konuttan ayrılan ekipler, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğuna geçti. Başında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen bir başsavcıvekili ve bir cumhuriyet savcısının bulunduğu ekipler, incelemelerin ardından saat 05:00 itibariyle konsolosluk binasından ayrıldı.

DHA

DHA

ÇOK SAYIDA DELİL TORBASININ OLMASI DİKKAT ÇEKTİ

Konsolosluk’ta yapılan aramalarda çok sayıda delil elde edildiği görürdü. Torbalara konulan bir çok delil incelenmek üzere emniyete götürüldü. İkinci kez yapılan aramada konsolosluğa ait araçların da tek tek arandığı öğrenildi.

DHA

DHA

POLİS MEMURLARININ ÜZERİNDEKİ KIRMIZI LEKELER DİKKAT ÇEKTİ

Konsolosluk binasında yapılan aramaların ardından delil torbalarının çıkarılışı sırasında, polis memurlarının üzerindeki kırmızı lekeler dikkat çekti. İlk olarak kan olarak değerlendirilen lekelerin, incelemelerde kullanılan kimyasal maddelerden kaynaklandığı öğrenildi.

FOTO: DHA

FOTO: DHA

Reuters

Reuters

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:09 18.10.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more