Reklamsız Sözcü

Kosova’dan getirilen FETÖ’cülerle ilgili yeni gelişme!

Kosova'dan MİT operasyonu ile Türkiye’ye getirilen FETÖ şüphelisi 6 kişinin savcılık sorguları tamamlandı. Şüpheliler “Silahlı Terör Örgütü Yöneticiliği ve Uluslararası Casusluk” suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Zanlıların ifadelerindeyse dikkat çeken detaylar yer aldı. Mahkemeye sevk edilen 6 FETÖ şüphelisi, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Can ÖZÇELİK
android-time 21:22 11 Nisan 2018
Kosova’dan getirilen FETÖ’cülerle ilgili yeni gelişme!
Kosova'dan MİT operasyonu ile Türkiye’ye getirilen FETÖ şüphelisi 6 kişinin savcılık sorguları tamamlandı. Şüpheliler “Silahlı Terör Örgütü Yöneticiliği ve Uluslararası Casusluk” suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Zanlıların ifadelerindeyse dikkat çeken detaylar yer aldı. Mahkemeye sevk edilen 6 FETÖ şüphelisi, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

MİT’in, Kosova istihbaratıyla işbirliği içinde Türkiye’ye özel uçakla getirilen Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) üst düzey isimlerinden olduğu belirtilen şüpheliler Cihan Özkan, Kahraman Demirez, Hasan Hüseyin Günakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya ve Yusuf Karabina’nın savcılık sorgusu tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı 6 şüpheliyi, “Silahlı terör örgütü yöneticiliği”, “Uluslar arası casusluk” suçlarından tutuklanmaları talebiyle İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti.

DİKKAT ÇEKEN DETAYLAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı tarafından, “Silahlı terör örgütü yöneticiliği” ve “Uluslararası casusluk” suçlarından tutuklanmaları talebiyle İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen şüphelilerin örgüt yapılanmasındaki konumları hakkındaki detaylar da ortaya çıktı.

“DEVLET YETKİLİLERİNİN ÇOCUKLARINA EĞİTİM VERİYORLAR”

Hakimliğe gönderilen sevk yazısında, şüphelilerin Kosova’da örgütün sözde eğitim öğretim kurumlarında ülkenin en üst düzey devlet yetkililerinin çocuklarına eğitim verdikleri, bu kapsamda Milli İstihbarat Teşkilatı’nın gözetiminde Kosova’dan deport edilerek Türkiye’ye getirildikleri vurgulandı.

ŞÜPHELİLERİ SAHİPLENDİ

Yazıda şüphelilerin Türkiye’ye getirilmelerinin ardından Fetullah Gülen’in 2 Nisan’da yaptığı bir konuşmada, söz konusu şüphelileri sahiplendiği ve MİT tarafından getirilmelerine ilişkin, ‘Eşkıyalık’ ifadesinde bulunduğu belirtildi.

“TERÖR ÖRGÜTÜ OLDUĞUNU KABUL ETMEDİ”

Sevk yazısında şüpheliler hakkında genel bilgilere de yer verildi. Şüpheli Cihan Özkan’ın Kosova’nın Gjakova isimli yerleşim merkezinde faaliyet gösteren Mehmet Akif Koleji’nde 6 yıldır öğretmenlik yaptığı belirtildi. Özkan’ın sorgusunda FETÖ’nün silahlı terör örgütü niteliğinde olduğunu kabul etmediği kaydedildi. FETÖ’nün yayın organlarının aplikasyonlarının telefonunda bulunduğu, 2014’te örgüt elebaşının talimatı ile Bank Asya’ya 6 bin TL para yatırdığı tespitine yer verildi.

BYLOCK KULLANICISI…

Şüpheli Hasan Hüseyin Günakan’ın da Kosova’da Mehmet Akif Koleji’nde çalıştığı, emniyet ifadesinde susma hakkını kullandığını, savcılık sorgusunda ise suçlamaları kabul etmediğini beyan ettiği belirtildi. Günakan’ın ByLock kullanıcısı olduğu belirtildi.

“SORULAN SORULARI CEVAPSIZ BIRAKTI”

Şüpheli Kahraman Demirez’in de atılı suçlamayı kabul etmediği belirtilen sevk yazısında, Fetullah Gülen hakkında sorulan sorulara cevap vermediği belirtildi. Bu şüphelinin de söz konusu Kosova’daki kolejin müdürü olduğu kaydedildi.

BYLOCK KULLANICI ADI: DOĞUM YERİ VE PLAKA KODU

Şüpheli Mustafa Erdem hakkında ise Kosova’da bulunan Gülistan Eğitim Kurumları isimli okulun müdürü olduğu ve başka bir örgüt üyesinin beyanına göre şüphelinin örgütün Kosova imamı olduğu belirtildi. Bu şüphelinin de ByLock kullanıcısı olduğu, kullanıcı adının ise doğum yeri ve plaka kodu olan “Karacabey16” olduğu tespitine yer verildi.

“USULSÜZ RAPOR HAZIRLADI”

Şüpheli Osman Karakaya’nın ise, Ergenekon davasında örgütün talimatı ve politikası doğrultusunda usulsüz raporlar hazırladığı ve 17-25 Aralık sürecinden sonra Kosova’ya yerleştiği vurgulandı.

Şüpheli Yusuf Karabina’nın ise, ByLock kullanıcısı olduğunun tespit edildiği belirtilen yazıda, bu şüphelinin ise Kosova ülke imam yardımcısı olarak örgüt içinde muhasebeden sorumlu kişi olarak faaliyet gösterdiği kaydedildi.

CASUSLUK FAALİYETİ İÇİN KOSOVA’DA OLDUKLARI İDDİA EDİLDİ

Tüm şüphelilerin suçlamaları kabul etmediği belirtilen yazıda, bulundukları ülke aleyhine casusluk faaliyeti içinde oldukları tespitine yer verildi.

TUTUKLANDILAR

Alınan ifadelerin ardından mahkeme sevk edilen 6 FETÖ şüphelisi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 00:0012.04.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more