Sözcü Plus Giriş

Kralların Sporu olarak anılan at üzerinde oynanan oyun hangisidir?

Hadi bu akşam da her akşam olduğu gibi 20.30'da! Yarışmacılar Hadi Instagram sayfasına ulaşamayınca Hadi ipucu sorusunu internette araştırmaya başladı. 27 Aralık Hadi ipucu sorusu şöyle: Kralların Sporu olarak anılan at üzerinde oynanan oyun hangisidir? İşte 27 Aralık Hadi ipucu sorusunun cevabı...

20:18 -
Kralların Sporu olarak anılan at üzerinde oynanan oyun hangisidir?

Hadi bu akşam 20.30’da! Ödül ise 20.000 TL.”Kralların Sporu” olarak anılan dünyanın en eski sporu bienler diğer yarışmacıların bir adım önüne geçecek. İki takımdaki dörder oyuncunun, ellerindeki sopalarla topu kaleye göndermeye çalıştığı, at üzerinde oynanan oyun hangisidir? İşte 27 Aralık Hadi ipucu sorusunun cevabı…

KRALLARIN SPORU OLARAK ANILAN AT ÜZERİNDE OYNANAN OYUN HANGİSİDİR?

CEVAP: POLO OYUNU

Polo (Çevgen), at üzerinde dörderli iki takım oyuncularının ellerindeki özel oyun sopalarıyla 10 cm çapındaki bir topa vurmalarıyla oynanan bir oyundur. Amaç rakip takımın kalesine gol atmaktır (topu menziline ulaştırmaktır).

Biniciler atı sürerek bir küçük beyaz plastik veya ağaç topu uzun tutamaklı sopa yardımıyla rakip takımın kalesinden içeri atmaya çalışırlar. Geleneksel polo sporu 300 yarda (274,32 metre) uzunluğundaki çimen saha üzerinde oynanır.

Bir modern çeşidi arena polo olarak adlandırılır ve kapalı sahada veya daha çok açık havada oynanır. Burada oyun alanı daha küçük olup nadiren 100 yardayı (91.44 metre) geçer. Arena poloda sadece her bir takımda üç oyuncu vardır ve şişirilebilen deri top kullanılır. Arena polo maçı genellikle altışar dakikalık dört devre içerir (chukkas veya chukkers denir).

Diğer modern çeşidi buz polosudur. Bu oyun düz zeminde sıkıştırılmış buz üzerinde veya donmuş gölde oynanır. Her bir takım genellikle üç oyuncuya sahip olup, parlak renkli hafif plastik top tercih edilir. Diğer çeşitleri ise fil polo, bisiklet polo, Segway polo ve plaj polo’dur. Bu sporlar, takım kompozisyonları, kurallar ve oyun yetenekleri açısından ayrı sporlar olarak kabul edilirler.

Son güncelleme: 20:19 27.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more