Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı 9 gün tatil olacak mı? İşte Kurban Bayramı detayları…

Yıl içinde yıllık izin haricinde tatil yapmak isteyenler gözlerini resmi tatillere dikti. 2018 yılında hangi günler kaç gün tatil yapılacağı merak ediliyor. 2018 yılında Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatilinin bu sene 9 gün olacağı iddiası nedeniyle vatandaşlar şimdiden tatil planları yapmaya başladı. 2018 Kurban Bayramı hakkında merak edilenler...

Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı 9 gün tatil olacak mı? İşte Kurban Bayramı detayları…

Kurban Bayramı ne zaman sorusu vatandaşlarca merak ediliyor. Bu sene ise 20 Ağustos Pazartesi başlayacak 24 Ağustos Cuma sona erecek. Bayramın haftaiçine denk gelmesi ile birlikte bayram tatiline haftasonları da eklenerek bu yıl 9 gün tatil yapılacağı tahmin ediliyor.

KURBAN BAYRAMI NEDİR?

Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine ‘Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

İslam dini terimi olarak Kurban, Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasına ermek niyetiyle kesilen, kurban edilen, hayvan demektir. Kur'an'da geçen İbrahim peygamber ve oğlu İsmail ile ilgili kıssadan yola çıkarak, kurban kavramı, çok daha genel bir adanmışlığı, Allah için bireyin her şeyini feda edebilecek olmasını, Allah'a teslimiyeti ve ona karşı şükür içinde olmayı ifade etmektedir.

DİNİ GÜNLER LİSTESİ 2018

dini-gunler-2018-1

dini-gunler-2018-2

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...