Sözcü Plus Giriş

Kurban Bayramı tarihi: Kurban Bayramı tam olarak ne zaman? İşte bayram tarihi…

Kurban Bayramı için geri sayım başladı ve vatandaşlar merakla Kurban Bayramı'nın ne zaman olacağını araştırıyor. Kurban Bayramı tatili bu sene uzun olacak gibi görünüyor. Hem kurban ibadetini gerçekleştirmek isteyenler hem de Kurban Bayramı tatilini bir tatil fırsatı olarak değerlendirecek olanlar için Kurban Bayramı ne zaman sorusunun cevabı...

null
Güncellenme: 13:20, 06/07/2018
Kurban Bayramı tarihi: Kurban Bayramı tam olarak ne zaman? İşte bayram tarihi…

İslam alemi için Kurban Bayramı büyük önem taşıyor. Kurban Bayramı hem ibadet hem tatil olarak değerlendirilecek. Denk geldiği tarih sebebiyle Kurban Bayramı bu sene uzun bir tatil fırsatı ortaya çıkaracak. Peki Kurban Bayramı ne zaman başlayacak?

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Bu yıl Kurban Bayramı tatilinde muhtemelen 9 gün izin yapacak. Zilhicce ayının 10. günü idrak edilen Kurban Bayramı bu yıl hafta içine denk geliyor. Kurban Bayramı bu sene 21 Ağustos Salı başlayacak 24 Ağustos Cuma sona erecek.

KURBAN KESERKEN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

1. Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.

2. Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.

3. Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve kesim işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.

4. Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

KURBAN NEDİR?

Sözlükte “yaklaşmak, Allah'a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelen kurban, dinî bir terim olarak, “ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan” demektir. Arapça'da bu şekilde kesilen hayvana udhiyye denilir.

AREFE NEDİR? BU GÜNDE NELER YAPILMASI GEREKİR?

Arefe (Arife), Kurban bayramının bir gün öncesi olan Zilhicce ayının dokuzuncu günüdür. Haccın iki rüknünden biri olan vakfe bugünde yapılır. Arefe günü Arafat’ta, öğle namazının farzı ile ikindi namazının farzı öğle vaktinde peş peşe kılınır.